• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 18 marzec 2016 10:36

Zagrali dla niepełnosprawnych

Napisane przez AMK

Integracja i nauka wrażliwości – to główne cele koncertów przygotowywanych przez społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie dla osób niepełnosprawnych. Tegoroczny z dnia 17 marca po raz kolejny dowiódł, że wspólne obcowanie z muzyką poważną jest potrzebne i przynosi wiele korzyści zarówno odbiorcom, jak i wykonawcom.

Ci pierwsi rozwijają swoją wrażliwość muzyczną, doskonalą umiejętność znalezienia się w różnych środowiskach, uczą się odbioru kultury, wyrażania swoich odczuć, poznają nowe dźwięki i instrumenty. Przeżywane emocje przelewają potem na papier (w ramach regionalnego konkursu plastycznego "Inspiracje muzyczne" organizowanego, podobnie jak koncerty, przez PSM w Augustowie). Dla młodych muzyków udział w koncercie stanowi zaś okazję do przełamania tremy poprzez występ przed szerszą publicznością, która jest w dodatku bardzo szczera w ocenie, a przede wszystkim pozwala kształtować życzliwą i taktowną postawę wobec odmienności innych osób, rozwijać empatię i wyczulenie na potrzeby drugiego człowieka. Jak przyznała inicjatorka tego typu spotkań, nauczycielka w PSM, Bożenna Szumska Niewiadomska, obie grupy – środowisko osób zdrowych i osób niepełnosprawnych – są zadowolone z takiej formy kontaktów i wzajemnie się od siebie uczą.

– Nasi uczniowie czekają na te koncerty – mówi z kolei Bożenna Łukaszewicz, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie. – W bardzo przyjazny sposób odbierają fakt, że ich koledzy i koleżanki ze szkoły muzycznej występują specjalnie dla nich. Czują się tym dowartościowani. Dowartościowuje ich też samo uczestnictwo w koncercie. Wyjście na koncert to dla nich sporo emocji. To wydarzenie. Tak jak dla dorosłego wyjazd do filharmonii czy opery – dodaje, podkreślając, że trwająca od lat współpraca z PSM jest nieoceniona.

Za bardzo dobrą inicjatywę uznaje także zrodzony na bazie koncertów pomysł na konkurs plastyczny dla osób niepełnosprawnych. W tym roku odbędzie się już jego siódma edycja. Finał planowany jest na 30 maja. A że w międzyczasie zorganizowany ma być jeszcze jeden koncert, jest jeszcze szansa zainspirować się muzycznie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
Foto Bajka - Lustra
MIRAD - Bar przy kominku
Zakład stolarski

Najnowsze komentarze