• 1
  • 2
  • 3
sobota, 09 kwiecień 2016 16:42

W otchłanie mikrokosmosu

Napisała
W otchłanie mikrokosmosu fot. GOK Raczki

– Mimo że świat, który możemy obserwować za pomocą mikroskopu, jest bardzo, bardzo mały, to jednak równocześnie jest bardzo, bardzo wielki. Wielki przez swoją różnorodność – przekonywał Marek Miś, suwalczanin od lat zafascynowany mikrofotografią. Swoje prace zaprezentował na wieczornym spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach, które odbyło się w miniony piątek (8 kwietnia).

Pan Marek fotografią zajmuje się od 30 lat. Fascynuje go przede wszystkim natura, a zwłaszcza nieuchwytny gołym okiem mikrokosmos. – Fotografowanie przy użyciu mikroskopu jest odkrywaniem dla siebie i dla innych zupełnie innych światów. Staram się przy tym, by moje fotografie nie miały wyłącznie charakteru dokumentalnego, lecz oddawały piękno mikroświata – mówi o swojej pasji. – Wcześniej zajmowałem się makrofotografią, natomiast uważam, że mikrofotografia jest nieporównanie bardziej bogatsza, oferuje nieporównanie więcej możliwości twórczych. No i po prostu pochłania.

O tym, że potrafi urzec, skutecznie przekonał pokaz slajdów pozwalający z innej perspektywy spojrzeć na świat roślin, mikroorganizmów oraz odkryć piękno mikrokryształków cukru czy witaminy C. Autor zdjęć podkreślał, że fascynujące bogactwo barw nie jest produktem żadnych manipulacji komputerowych, bo obróbka fotografii ogranicza się do niezbędnego minimum – usunięcia brudów, lekkiego wyostrzenia, uwydatnienia kontrastu. Na efekt wizualny wpływają za to zastosowane techniki oświetlenia. – Zrobienie takiego zdjęcia nie polega na jednym naciśnięciu migawki. Wykonuje się szereg ujęć i potem wkłada się to w jedno zdjęcie. Dzięki temu głębia ostrości jest dużo większa – zdradzał tajniki tego typu fotografowania. Więcej o praktycznej stronie zagadnienia można przeczytać w książce autora "Blisko, coraz bliżej. Od fotografii zbliżeniowej do mikrofotografii".

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot