• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 12 kwiecień 2016 19:26

Z psem w roli głównej

Napisała

Psy, a przede wszystkim jeden – alaskan malamut o imieniu Winter, bohater bestsellerowej serii książek dla dzieci "Pamiętnik grzecznego psa", "Nowe przygody grzecznego psa" i "Wakacje grzecznego psa", były tematem cyklu spotkań, które w dniach 11-12 kwietnia odbyły się w augustowskich szkołach: Zespole Szkół Społecznych, Szkole Podstawowej nr 4 i Zespole Szkół Samorządowych.

Uczniowie klas od pierwszych do czwartych biorący udział w wydarzeniu mieli okazję porozmawiać z Wojciechem Cesarzem, współautorem opisanych wspólnie z Katarzyną Terechowicz przygód wspomnianego czworonoga, oraz wziąć od niego autograf. Zaproszony na spotkania gość opowiedział o pomyśle na książkę, zdradził, że to pies należący do jego rodziny był pierwowzorem literackiego Wintera mającego wciąż ochotę na swawole, a większość historii opisanych w serii zdarzyło się naprawdę. Przeczytał także fragment publikacji, by zachęcić przybyłych do sięgnięcia po lekturę. Dodajmy – pozycję niewątpliwie ciekawą, pokazującą życie z psiej perspektywy, choć przeznaczoną nie tylko dla miłośników czworonogów (pierwsza książka z serii otrzymała III nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren). Udało się, bo kolejka po książki ciągnęła się długa.

Entuzjazm dzieci wzbudził też przygotowany pokaz slajdów, z którego mogły dowiedzieć się, jak psy okazują emocje, jak wyglądają wybrane rasy psów, w jakich zawodach wykorzystuje się ich umiejętności, co mają wspólnego z wilkiem, oraz przekonać się, że powiedzenie "żyć jak pies z kotem" w rzeczywistości nie zawsze oznacza "w niezgodzie". Podczas spotkania w SP 4, w którym uczestniczyli uczniowie placówki oraz zaproszone klasy z SP 2, odbył się także kiermasz ciast. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na wsparcie schroniska Sonieczkowo.

Cykl spotkań autorskich z Wojciechem Cesarzem zorganizowany został przez Towarzystwo Nauczycieli i Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddziału w Augustowie w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Książki naszych marzeń" wdrażanego przy współudziale finansowym Urzędu Miasta w augustowskich bibliotekach szkolnych.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot