Wydrukuj tę stronę
piątek, 15 kwiecień 2016 08:55

W Augustowie rosną pianiści

Napisała

Ponad stu uczestników wzięło udział w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym, który odbył się w dniach 10-14 kwietnia w Augustowie. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się uczniowie lokalnej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. E. Młynarskiego.

W najmłodszej grupie, do lat 10, największe uznanie jury, a tym samym główną nagrodę, zdobyła Gabriela Szałwińska przygotowana przez Anettę Pękalę. Po wyróżnienia z tej kategorii wiekowej sięgnęli Maciej Jeliński (nauczyciel Danuta Long) i Maja Mitros (nauczyciel Anetta Pękala), również wychowankowie augustowskiej placówki. Z trzecim miejscem w kategorii II (do lat 13) zakończyła konkurs kolejna przedstawicielka Augustowa, Weronika Sobolewska (nauczyciel Anna Borkowska).

O wysokim poziomie wykonawczym uczestników pianistycznych zmagań z naszego regionu wspomniał podczas uroczystego podsumowania konkursu przewodniczący jury, prof. Andrzej Tatarski z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zwrócił też uwagę na fakt, że organizowany w Augustowie konkurs zyskuje coraz większą renomę i przyciąga reprezentantów wielu szkół muzycznych I i II stopnia nie tylko z Polski, lecz także z Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy czy Mołdawii. – Jestem tutaj już 4 raz jurorem i z olbrzymią radością i satysfakcją obserwuję rozwój i zainteresowanie tym konkursem – podkreślał.

Bardzo przychylnie zabrzmiały także odczytane przez niego wnioski komisji, w której skład wchodzili prof. Tatiana Szewczenko (Odeska Państwowa AM/Ukraina), prof. Grzegorz Kurzyński (AM we Wrocławiu), prof. Wojciech Świtała (AM w Katowicach), prof. Robert Marat (AM w Katowicach): "Poziom reprezentacji młodych pianistów określamy jako wysoki zarówno w zakresie warsztatowym, jak i możliwości tworzenia kreacji artystycznych. Wśród grona wykonawców na szczególne wyróżnienie zasługują uczestnicy, którzy dużą wiedzę potrafią połączyć z przekazem swojej indywidualnej wizji". O sile oddziaływania zespolenia tych dwóch elementów można było przekonać się podczas wieńczącego konkurs Koncertu Laureatów.

– Nie wszystkim udało się zostać laureatem czy wyróżnionym, ale zawsze powtarzam: samo to, że przygotowało się trudny program, że wystąpiło się przed profesjonalnym jury i przed bardzo wymagającą publicznością, to już jest sukces – podsumował wydarzenie prof. Tatarski. Po wyższe lokaty będzie można powalczyć za dwa lata, w kolejnej edycji konkursu. Bo z tym, że warto go kontynuować, zgodzili się wszyscy.

Pełne wyniki dostępne na stronie: www.szkola-muzyczna.com.pl