• 1
  • 2
niedziela, 08 maj 2016 10:34

Pęd ku wolności

Napisała

Wczesne lato, koniec roku szkolnego, na wyciągnięcie ręki morze. Zdawać by się mogło – pełna swoboda. Dla bohaterek filmu "Mustang", debiutanckiego obrazu Deniz Gamze Ergüven, pozostaje jednak tylko marzenie o wolności. Mimo ograniczeń, jakie narzuca na nie kultura, robią wszystko, by je spełnić i móc żyć po swojemu. Czy im się uda?

Lale, Nur, Selma, Ece i Sonay to siostry mieszkające z babcią i wujkiem w tureckim nadmorskim miasteczku. Ich niewinne zabawy na plaży z kolegami z klasy, gdzie wspólnie świętują początek wakacji, przez okolicznych mieszkańców zostają uznane za zbyt frywolne. W konsekwencji dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać je za mąż decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy.

Jak potoczą się losy pięciu sióstr, dowiemy się na majowym pokazie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kinochłon, który odbędzie się wyjątkowo w środę (11 maja). Gościem spotkania będzie Piotr Czerkawski, krytyk filmowy, dziennikarz, współgospodarz ostatniego sezonu "Weekendowego Magazynu Filmowego" w TVP 1, autor nominowanego do nagrody PISF-u bloga "Cinéma enchanté".

W jednej z recenzji "Mustanga" określił film mianem hołdu dla niemożliwej do ujarzmienia młodości. "Debiut Deniz Gamze Ergüven jednakowo dobrze sprawdza się jako film o dojrzewaniu, współczesna baśń i alegoria polityczna. Turecka reżyserka wyraźnie odwołuje się do uniwersalnych narracji o kształtowaniu tożsamości i bolesnym, lecz niosącym wyzwolenie wkraczaniu w dorosłość" – pisał. Swoimi uwagami na temat obsypanego nagrodami i nominowanego do Oscara obrazu, który wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet, podzieli się z widzami augustowskiego kina zaraz po seansie planowanym na godzinę 19.00.

Nie przegapmy!

Gruby Benek