• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 24 maj 2016 09:56

Znani i cenieni twórcy w Augustowie

Napisała

Był już Mariusz Szczygieł, znany dziennikarz i felietonista, wkrótce nasze miasto odwiedzi Michał Książek, autor cenionych reportaży, w których "oprowadza" czytelnika po Wschodzie. Wspomniani twórcy przyjęli zaproszenia na spotkania literackie odbywające się w ramach zapoczątkowanej w tym roku cyklicznej imprezy pod nazwą "Lektura obowiązkowa". Kogo jeszcze zobaczymy w Augustowie? O szczegółach projektu rozmawiamy z Moniką Rowińską.

W tym roku oferta kulturalna Augustowa wzbogaciła się o cykl "Lektura obowiązkowa". Co to za akcja?

Wymyślił ją Bartosz Świerkowski z Augustowskich Placówek Kultury. Co drugi miesiąc w Miejskim Domu Kultury będą odbywały się spotkania z najlepszymi polskimi pisarzami i reporterami. Ja zostałam przez APK zaproszona do prowadzenia tych spotkań, co przyjęłam z ogromną radością. W końcu nie co dzień ma się możliwość osobistego poznania wybitnych autorów.

Pod koniec marca prowadziła Pani rozmowę z pierwszym zaproszonym gościem, którym był Mariusz Szczygieł, dziennikarz i felietonista. Jak ocenia Pani to spotkanie i jego odbiór przez mieszkańców miasta? Z tego, co pamiętam, była pełna sala.

Rzeczywiście, bilety sprzedały się na długo przed spotkaniem i nie wystarczyło ich dla wszystkich chętnych. Nic dziwnego, Mariusz Szczygieł to znakomity reporter i znakomity gawędziarz – błyskotliwy, inteligentny, z ogromnym poczuciem humoru. Wiem, że spotkanie bardzo się publiczności podobało.

Do dobrej oceny spotkania przyczynił się nie tylko wspaniały gość, lecz także nastrój pieczołowicie wykreowany przez pracowników APK. Iza Cembor i Renata Rybsztat stworzyły świetną, oryginalną scenografię, a Bartek Świerkowski zadbał o dobór odpowiedniej muzyki i oświetlenia. W dodatku cały Dom Kultury pachniał pyszną kawą parzoną wszystkim gościom przez partnerów "Lektury Obowiązkowej" – augustowską Palarnię Kawy "La Kafo".

W najbliższą niedzielę, 29 maja, kolejna dyskusja o książkach. Tym razem w ogniu pytań znajdzie się Michał Książek, autor reportaży nominowany właśnie do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Czego możemy się spodziewać po spotkaniu?

Michała Książka miałam okazję poznać osobiście kilka dni temu podczas Warszawskich Targów Książki i widziałam, jak bardzo pozytywne reakcje wzbudza swoją wielką otwartością, życzliwością i skromnością. Pan Michał jest autorem zbioru reportaży "Jakuck", gdzie znajdziemy fascynujące opisy życia w najzimniejszym mieście świata. Za tomik wierszy "Nauka o ptakach" został nominowany do Nagrody Literackiej Nike, a jego najnowsza książka reporterska "Droga 816" to prawdziwe literackie objawienie. Znalazła się w ścisłej piątce finalistów tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Droga 816 prowadzi wzdłuż Bugu, pan Michał przewędrował ją pieszo, a tę wędrówkę opisał tak, że od książki trudno się oderwać. Autor zapowiada, że teraz przyszedł czas na opisanie przez niego Suwalszczyzny i spotkanie w Augustowie będzie do tej nowej książki przygrywką.

Cykl otworzyły reportaże. Do sięgnięcia po jakiego typu lekturę będą zachęcać organizatorzy wydarzenia w dalszej kolejności? Jakie nazwiska pojawią się na kolejnych osłonach cyklu?

Chcemy zachęcać do czytania zarówno dobrych reportaży, jak i dobrej literatury. Jednak nie tylko od nas – organizatorów – zależy, kiedy pojawiać się będą w Augustowie kolejni goście. Ci najlepsi pisarze i reporterzy mają kalendarze zapełnione spotkaniami na wiele miesięcy i to my musimy dostosować się do ich możliwości czasowych. Podczas wakacji planujemy spotkanie z Izabelą Cywińską, znakomitą reżyserką i autorką autobiografii "Dziewczyna z kamienia". We wrześniu przyjedzie do nas kolejny reporter, Filip Springer, potem słynny autor kryminałów, Zygmunt Miłoszewski, i wybitna pisarka, Olga Tokarczuk.

Najbliższe spotkanie z cyklu już 29 maja (niedziela) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury. Gościem specjalnym będzie Michał Książek. Zapowiada się nie tylko ciekawa dyskusja, lecz także możliwość zakupu jego książek i zdobycia autografu. Zapraszamy!

Rezerwacje i sprzedaż biletów MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9); cena biletu 8 zł.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot