• 1
  • 2
  • 3
piątek, 10 czerwiec 2016 13:55

Jak nie czytam, jak czytam

Napisała

Uczniowie augustowskich szkół włączyli się w ogólnopolską akcję masowego czytania związaną z ustanowieniem rekordu czytania w jednym momencie. Dziś o godzinie 10.00 zebrali się na placu przed Miejską Biblioteką Publiczną z ulubionymi książkami w ręku i na kwadrans zatopili się w lekturze. Wszystko po to, by pokazać, że czytaniem można i należy się chwalić.

Według badań 63% Polaków nie czyta książek. Nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Stąd akcja redakcji miesięcznika "Biblioteka w Szkole" skierowana do dzieci i młodzieży mająca na celu zachęcenie do sięgnięcia po lekturę i zainicjowanie mody na czytanie. W Augustowie w jej organizację zaangażowały się: APK – Miejska Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół Społecznych STO i Zespół Szkół Ogólnokształcących. Z zaproszenia do udziału skorzystali też uczniowie innych placówek oświatowych. Z książkami przyszli także nauczyciele i bibliotekarze. Na wydarzenie przybył również burmistrz miasta, Wojciech Walulik. Do lektury bardzo gorąco zachęcała Józefa Drozdowska, lokalna poetka, która przez wiele lat prowadziła w Augustowie spotkania literackie. Razem przeczytali 7478 stron.

Oprócz książek uczestnicy akcji mieli ze sobą transparenty. "Czytanie jest zaraźliwe", "Czytanie to świetna rozrywka", "Książki? Lubię to!", "Nikt nie czyta? My czytamy!" – głosiły niektóre napisy. Wśród zgromadzonych pojawiły się także osoby poprzebierane za postacie literackie. Byli to członkowie Teatru Res Humanae, którzy na zakończenie akcji dali krótkie przedstawienie – zainscenizowali dwa fragmenty "Zemsty" Aleksandra Fredry i namówili do wspólnego odśpiewania piosenki o korzyściach płynących z książek.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot