• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 19 czerwiec 2016 16:03

Z "Bystrym" przez Polskę

Napisała

Tanecznym krokiem przez różne regiony Polski oprowadził zgromadzoną w augustowskim kinie publiczność Zespół Tańca Ludowego "Bystry". Działające w nim dzieci i młodzież po raz kolejny pokazały swój talent, pasję, miłość do folkloru oraz udowodniły, że nic tak nie integruje ludzi jak śpiew i taniec. Wykazały się też nie lada kondycją, bo na scenie wirowały w takt muzyki blisko dwie godziny.

Jak wspomnieli prowadzący dzisiejszy koncert, "zespoły folklorystyczne mają za zadanie pokazać współczesnemu Polakowi urok poloneza, czar mazura, zadziorność krakowiaka, uczuciowość kujawiaka czy finezję oberka – tańców tak nierozerwalnie splecionych z naszą historią". "Bystry" nie zawiódł. Zaprezentował bogaty program, na który złożyły się tańce narodowe, tańce ludowe z różnych stron naszego kraju, a także pieśni i obrzędy z naszych okolic. Przedstawił, jak tańczy się na Rzeszowszczyźnie, Lubelszczyźnie, na Śląsku, w Krakowie, na Podlasiu i u nas – na Augustowszczyźnie. Nie zabrakło widowiskowych układów choreograficznych, barwnych strojów i energetycznej dawki białego śpiewu.

Na scenie wystąpiły różne wiekowo grupy, od pierwszaków po uczniów szkół średnich. Warto podkreślić, że całą tą gromadką – pokaźną, bo zespół liczy sobie ponad 70 osób – opiekuje się Halina Poźniakowska, która skutecznie zaszczepia w młodych ludziach zainteresowanie kulturą i pasję do tańca oraz umożliwia im dzielenie się tym z innymi. "Bystry" ma już na koncie sporo sukcesów. Niejednokrotnie był wyróżniany na ogólnopolskich przeglądach folklorystycznych. Koncertował zarówno w kraju, jak i za granicą, promując przy tym Augustów. Dziś dowiódł, że i wśród swoich daje z siebie wszystko.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot