• 1
  • 2
piątek, 26 sierpień 2016 12:16

Kino tamtych lat

Napisane przez RED

Po wakacyjnej przerwie powraca lubiany przez augustowian DKF Kinochłon. W najbliższy poniedziałek (29 sierpnia) zaprasza na wieczór z gwiazdami przedwojennego kina. Seans "W starym kinie" uświetni wyjątkowy gość, Stanisław Janicki – znawca kina, autor i niepowtarzalny prowadzący najdłużej nadawanego w historii telewizji programu filmowego. Spotkanie poprowadzi Monika Rowińska.

Zaprezentowany zostanie film z 1938 roku "Robert i Bertrand". To komedia w reżyserii Mieczysława Krawicza z udziałem pary najpopularniejszych przedwojennych aktorów – Eugeniusza Bodo i Adolfa Dymszy. W roli kochliwej pisarki wystąpiła piękna Helena Grossówna, a w roli charakterystycznej - niepowtarzalna Mieczysława Ćwiklińska. Do tego przebojowa muzyka Henryka Warsa i urocze piosenki w wykonaniu duetu - Bodo, Dymsza.

„Robert (Adolf Dymsza) i Bertrand (Eugeniusz Bodo) parają się sprzedażą krawatów, jako że sprzedaż nie przynosi im zysków, a w zasadzie nie idzie im wcale, postanawiają działać wspólnie. Kiedy przypadkowo trafiają na wesele, zostają oskarżeni o kradzież pieniędzy przez weselników, prze co lądują w areszcie. Tam poznają Irenę (Helena Grossówna), która za wszelką cenę stara się zgłębić środowisko przestępcze, co ma jej pomóc w napisaniu powieści kryminalnej, dzięki której wygrałaby konkurs pisarski. Jednak więzienie to nie miejsce dla Roberta i Bertranda, dlatego obaj uciekają. Los, jak to bywa, jest przewrotny i na drodze dwójki uciekinierów ponownie stawia Irenę...” - czytamy w opisie filmu.

Film został zrekonstruowany cyfrowo. Niestety, wciąż brakuje prawie połowy filmu. To, co zachowało się, stanowi więc tym większą wartość.

Po projekcji zapraszamy na rozmowę ze Stanisławem Janickim - niezapomnianym prowadzącym telewizyjnego programu "W starym kinie". Będą Państwo mogli kupić książkę Stanisława Janickiego "Odeon. Felietony filmowe" i poprosić Autora o dedykację.

Dodatkową atrakcją wieczoru będzie wystawa pamiątek filmowych z epoki użyczona przez Pana Szymona Zubkiewicza.

Rezerwacja i sprzedaż biletów (w cenie 13 zł):
Miejski Dom Kultury
Rynek Zygmunta Augusta 9
tel. 87 643 36 59 ; 790 22 85 60
lub na pół godziny przed seansem w holu kina

Data: 29.08.2016 r.
Godzina: 19.00
Miejsce: Kino Iskra
Organizator: DKF "Kinochłon", Kino Iskra, Augustowskie Placówki Kultury

Źródło: DKF „Kinochłon”

Gruby Benek