• 1
  • 2
sobota, 08 październik 2016 15:00

"Infrared"

Napisane przez RED

Surrealne, tajemnicze, o przewrotnej kolorystyce. Obiekty przedstawione na zdjęciach wykonanych w technice IR (ang. infrared - w podczerwieni) wyglądają jak z innego świata. Można się o tym przekonać oglądając wystawę prac Adama Woronieckiego, która od 7 października dostępna jest dla zwiedzających w Małej Galerii Augustowskich Placówek Kultury.

Adam Woroniecki z Olecka gościł już w Augustowie w ubiegłym roku z wystawą "Mirror". Już wtedy podkreślał, że lubi eksperymentować z obrazem i próbuje wyłapać z otaczającej nas rzeczywistości to, co ulotne, niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Tym razem postanowił pójść jeszcze dalej i uchwycić na zdjęciach to, co niewidoczne, sięgając po technikę infrared.

Cała idea fotografii IR opiera się na naświetlaniu zdjęcia światłem podczerwonym, którego ludzkie oko nie rejestruje. Korzysta ze zjawisk pochłaniania promieniowania podczerwonego przez przedmioty, jego odbijania i emisji. Najsilniej podczerwień odbija zawarty w roślinach chlorofil, dlatego, jak podkreślał na wernisażu wystawy autor prac, najlepszym tematem do tego typu zdjęć jest krajobraz, w którym dominuje zieleń. Roślinność wychodzi w bardzo jasnych kolorach, aż po czystą biel. Niebo z kolei staje się czarne, ponieważ pochłania pasmo podczerwone. Ciekawie prezentują się również zbiorniki wodne.

Nie tylko jednak odpowiednio nasycona określonymi kolorami przestrzeń i warunki atmosferyczne decydują o wykonaniu dobrego zdjęcia. Ważny jest pomysł na ciekawe ujęcie. Wprawne oko Adama Woronieckiego wyłapało takie momenty. Większość zdjęć została wykonana w Ełku, Olecku i Augustowie. I choć nie miejsce jest tu najistotniejsze, warto przekonać się, jak wygląda znana nam rzeczywistość w podczerwieni.

Wystawa będzie czynna do końca października.
Miejsce: Mała Galeria APK, Rynek Zygmunta Augusta 9

Więcej w tej kategorii: « Bieszczadzkie anioły Atak odparty »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek