• 1
  • 2
  • 3
środa, 19 październik 2016 13:02

"Łowcy miodu" z prestiżową nagrodą

Napisane przez RED

Dokument Krystiana Matyska zrealizowany przy znaczącym udziale Lasów Państwowych (i kręcony m.in. przy barciach Nadleśnictwa Augustów) zdobył prestiżową nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmów przyrodniczych Wildscreen Festival. Obraz wyróżniono w kategorii "Ludzie i przyroda".

"Łowcy miodu" to dokument ukazujący życie pszczół i przedstawiający niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. W polskich kinach pokazywany był wiosną bieżącego roku. Jak się okazuje, zyskał przychylność nie tylko rodzimej widowni, o czym świadczy sukces na międzynarodowym festiwalu. Jury określiło go jako "cudowny ludzki film, który pochodzi z tradycji filmowej różnej od większości filmów o przyrodzie i ekologii".

Nagrodę zwaną w środowisku filmowców z branży mediów przyrodniczych zielonym Oscarem odebrali Krystian Matysek, autor scenariusza i reżyser filmu, oraz Dorota Roszkowska, producentka dokumentu. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 13 października w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Galę "na żywo" transmitowała stacja BBC, a otworzył ją znany na całym świecie prezenter filmów przyrodniczych, David Attenborough.

Panda Award w rękach polskich twórców cieszy tym bardziej, że do tej pory w historii Wildscreen Festiwal nie było wśród nominowanych filmu z Polski. Co więcej, konkurencja była w tym roku ogromna – na festiwal zgłoszono 900 obrazów, w większości powstałych w krajach anglojęzycznych. Warto również dodać, że w filmie, obok kadrów z Baszkirii, Nepalu czy Francji, są zdjęcia kręcone w Puszczy Augustowskiej.

Więcej w tej kategorii: « Atak odparty "Chińska porcelana" »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot