Czwartkowy wieczór (20 października) upłynął w miejscowej bibliotece pod znakiem poezji. Zaproszenie do Augustowa przyjął poeta, literaturoznawca i duszpasterz środowisk artystycznych, ks. prof. Jerzy Sikora. Jak zaznaczyła prowadząca spotkanie Józefa Drozdowska, powodów, aby ściągnąć na spotkanie literackie akurat tego konkretnego twórcę, było kilka.
Przede wszystkim chodziło o promocję najnowszej książki z wyborem wierszy poety, "Chińska porcelana", w której obok znanych utworów znalazły się też teksty nigdzie dotąd niepublikowane. – Ksiądz Jerzy jest też przyjacielem poetów i artystów. Prowadzi diecezjalne spotkania środowisk twórczych, za co chcemy dzisiaj podziękować. Ma też osobisty związek z naszą ziemią i Augustowem: urodził się w Rajgrodzie, wychował w Tajnie Podjeziornym, uczył się w augustowskiej szkole, tu zdawał maturę – wymieniała motywy zaproszenia księdza Sikory pani Józefa. Dodała, że oprócz twórczości poetyckiej jest on autorem licznych esejów, recenzji i artykułów naukowych. Rozmowa w bibliotece toczyła się jednak głównie wokół poezji i najnowszej publikacji.
"Chińska porcelana" to już ósmy tomik poetycki w dorobku ks. Jerzego Sikory. Są tu wiersze szczególne, można by rzec – przebojowe. Takiego słowa, nieco żartobliwie, użył sam autor zwłaszcza w odniesieniu do dwóch utworów, które bardzo często były przywoływane, pojawiały się w przedrukach i antologiach: docenionego przez ks. Jana Twardowskiego "*** jesteś taka piękna" i komplementowanego choćby przez Krzysztofa Vargę "Pretty Woman u szewca". Poeta odczytał je zgromadzonym w czytelni słuchaczom i przywołał związane z nimi anegdoty. Przypomniał także o dwóch innych tekstach, które zespół Manitou wykorzystał w swoich piosenkach. Wybrane utwory ks. Jerzego zaprezentowała też młodzież z koła teatralnego Anonimowi Amatorzy działającego przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym pod opieką Doroty Sikory.
Nie zabrakło również licznych pytań o poezję – inspiracje, godzenie twórczości poetyckiej z naukową, impulsy do tworzenia. Czwartkowe spotkanie było też okazją do nabycia najświeższego tomiku poety i poproszenia go o dedykację i autograf.