• 1
  • 2
  • 3
środa, 02 listopad 2016 18:56

"Pieśń o doli"

Napisane przez JD

W niedzielę 6 listopada na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi Narodowa Akademicka Orkiestra Ludowa Białorusi im. I. Żynowicza. Zobaczymy legendarny białoruski spektakl muzyczny „Pieśń o doli” na podstawie poezji Janki Kupały z muzyką Uładzimira Mulawina.

Uładzimir Mulawin jest postacią symboliczną dla białoruskiej kultury. Białoruś i jej kultura za sprawą zespołu „Pieśniary”, który założył Mulawin, stały się znane na świecie. „Pieśń o doli” zostanie zaprezentowana z okazji 75-lecia urodzin kompozytora.
Na nowo utwór został zaaranżowany przez Narodową Akademicką Orkiestrę Ludową Białorusi im. I. Żynowicza pod kierunkiem profesora Michaiła Kazinca. Aranżer orkiestry musiał w zasadzie odtworzyć nuty na podstawie średniej jakości nagrań, co było karkołomnym zadaniem. Dzięki temu po 40 latach nieobecności utwór powrócił na scenę w zupełnie nowej odsłonie. Główną rolę, rolę białoruskiego wieszcza narodowego, Janki Kupały, napisał dla siebie sam Uładzimir Mulawin, tym razem odgrywać ją będzie obdarzony niezwykłymi możliwościami wokalnymi artysta – Piotr Jalfimau. Obok Piotra Jalfimawa, dwie pozostałe główne role wykonają Jan Żanczak oraz Kaciaryna Dziehciarowa, solistka Białoruskiego Państwowego Teatru Muzycznego.
Narodowa Akademicka Orkiestra Ludowa Białorusi im. I. Żynowicza to zespół, który istnieje od 1930 roku i jest nierozerwalnie związany z odrodzeniem tradycyjnych białoruskich instrumentów, a wśród nich m.in. cymbały, okaryna, dudka. W repertuarze zespołu jest ponad 2000 utworów, na które składają się tradycyjne pieśni i tańce, utwory współczesnych kompozytorów, światowa i białoruska klasyka, a także utwory muzyki rozrywkowej. Dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem jest profesor Michaił Kaziniec. Orkiestra jest zespołem reprezentatywnym Białoruskiej Filharmonii Narodowej.

Soliści:

Piotr Jalfimau
Jan Żanczak
Kaciaryna Dziehciarowa
Andrej Kołasau
Uładzisłau Daniłowicz
Andrej Jakuszau
Aliaksandr Lapunou

„...Nie rwę się ku sławie...”
Koncert z utworami Uładzimira Mulawina w wykonaniu Piotra Jalfimawa
Prowadzenie: Wolha Bryłon
Aranżacje: Aliaksandr Kramko

Czas trwania : 2 godz. w tym 1 przerwa
Niedziela 6 listopada 2016 | godz. 18.00
Sala Koncertowa, ul. Podleśna 2

Joanna Dolecka

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.