• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 08 listopad 2016 17:09

Sukces Teatru Hybrydowego!

Napisane przez RED

Duży sukces odniósł Teatr Hybrydowy z Suwalskiego Ośrodka Kultury na VI Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru” w Piotrkowie Trybunalskim. Jury doceniło suwalski aktorów za zbiorową kreację aktorską w spektaklu „Zimny bufet” w reżyserii Joanny Łupinowicz.

Zasiadający w jury Adam Woronowicz, znany m.in. z „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego i „Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego, przyznał po ogłoszeniu werdyktu, że poziom festiwalu był bardzo wysoki. Tym bardziej cieszy, że suwalski Teatr Hybrydowy nie tylko został dostrzeżony wśród kilku znakomitych teatrów, ale też zasłużył na honorowe wyróżnienie.

„Zimny Bufet” to nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną sztuka Zyty Rudzkiej, opowieść o rodzeństwie, Rdzawej i Antosiu, które spotyka się, by czuwać nad ciałem zmarłej matki, przez lata chorującej na Alzheimera. Razem przechodzą kolejne etapy „czynności pogrzebowych”, jak mycie ciała, wybieranie ubrania i ubieranie ciała do trumny. Dramatyczna sytuacja rozpisana jest na wiele głosów. Dotknięty chorobą umysł kobiety rozpada się na trzy postaci: Matrionę, Matriochę i Matrioszkę, symbolizujące okresy ludzkiego życia. Zmarła matka rozmawia ze swoimi dziećmi, próbując niejako pomóc im w odbyciu żałoby. Dorosłe już dzieci nie potrafią poradzić sobie z pamięcią o matce. Zmagając się na własną rękę z emocjonalnym obciążeniem, ale też własnymi demonami, same poddają się „czynnościom pogrzebowym”, które mają im pomóc uporać się ze śmiercią najbliższej osoby.

Źródło: SOK
Fot: Piotr Kopciał

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.