• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 21 listopad 2016 10:29

Wojciech Tochman w Augustowie

Napisane przez KA

Przed nami kolejna odsłona Lektury Obowiązkowej i kolejny wyjątkowy gość. Tym razem na zaproszenie Augustowskich Placówek Kultury do Augustowa przyjedzie Wojciech Tochman, jeden z czołowych polskich reportażystów znany m.in. z tomów reportaży "Schodów się nie pali", "Jakbyś kamień jadła", "Wściekły pies". W swoich tekstach podejmuje tematy ważne, a jednocześnie trudne.

Jakie kwestie poruszy na spotkaniu? Dlaczego warto wziąć w nim udział? O to zapytaliśmy Monikę Rowińską, która poprowadzi rozmowę z gościem.

Wojciech Tochman ma na koncie bogaty zbiór reportaży. Pisze i o bolączkach świata, ale też o doświadczeniach ludzi z Polski, niejednokrotnie tych bardzo bolesnych. Czy rozmowa skupi się na konkretnej publikacji, konkretnym temacie? A może uda się namówić gościa do zdradzenia kulisów swojej pracy i patentów na dobry reportaż?

- Podczas spotkań z cyklu "Lektura Obowiązkowa" nigdy nie skupiam się na jednym temacie czy jednej publikacji. Staram się za każdym razem przybliżyć augustowianom całą twórczość zaproszonego autora i pokazać to, co w tej twórczości, moim zdaniem, jest najważniejsze. Tak będzie i tym razem. Z Wojciechem Tochmanem porozmawiam między innymi o białych turystach spacerujących po filipińskich slumsach jak po zoo i o jednym z największych na świecie obozów dla uchodźców w Jordanii.

Łatwo było "ściągnąć" Tochmana do Augustowa?

- Zapraszaniem gości do Augustowa zajmuje się Bartek Świerkowski, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Goście "Lektury Obowiązkowej" to najlepsi z najlepszych. Otrzymują wiele propozycji spotkań nie tylko z Polski, ale z całego świata, a jednak Bartkowi udaje się ich przekonać, żeby odwiedzili Augustów.

Wojciech Tochman to dwukrotny finalista Literackiej Nagrody Nike. Niedawno wrócił z Włoch, gdzie odbierał nagrodę za reportaż im. Ryszarda Kapuścińskiego – Premio Kapuściński, przyznaną, co warte podkreślenia, za "umiejętność opowiadania miejsc i kultur, kronikarskiej obserwacji i przekazania jej w narracji". Taka rekomendacja zapewne zachęca do przyjścia na spotkanie, nawet jeśli ktoś nie sięgał jeszcze po jego teksty. A Pani, czym może przekonać augustowian, że warto zajrzeć 30 listopada do MDK-u?

- Proszę Państwa, mają Państwo niepowtarzalną okazję, aby poznać osobiście jednego z najwybitniejszych reporterów świata. Wojciech Tochman był w oblężonym Sarajewie, rozmawiał z ocalonymi z ludobójstwa w Bośni i Rwandzie, opisał życie nędzarzy na cmentarzu w Manili. To on jest współtwórcą programu "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie" i założycielem Fundacji ITAKA pomagającej w poszukiwaniach zaginionych. Tochman to nie reporter podróżujący po świecie w poszukiwaniu sensacji, ale wrażliwy człowiek, który swoimi książkami próbuje choć odrobinę zmienić świat na lepszy.

Zapraszamy!

Termin: 30 listopada (środa), godz. 18.00
Miejsce: Miejski Dom Kultury w Augustowie (Rynek Zygmunta Augusta 9)
Rezerwacja i sprzedaż biletów (8 zł): MDK, tel. 87 643 36 59

Po spotkaniu będzie można nabyć książki autora.

Więcej w tej kategorii: « Nie ma mowy! "Nie wszystek umrę" »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.