• 1
  • 2
  • 3
środa, 23 listopad 2016 11:34

Gdynia w Augustowie

Napisane przez KA

Wprawdzie morze daleko, jodu w powietrzu mało, ale to nic nie przeszkadza, by wprowadzić trochę Gdyni do Augustowa. Tej filmowej. Od trzech lat udowadnia to ekipa Kinochłona, która, wiedząc, jak otwarta i skora do dyskusji jest lokalna widownia, postanowiła stworzyć przegląd filmów Festiwalu Filmowego w Gdyni 3XGdynia. Jego znakiem rozpoznawczym jest polskie kino i wyjątkowi goście. Woronowicz, Ogrodnik, Kijowska... to m.in. oni pojawią się w tym roku w Augustowie.

O szczegółach przeglądu rozmawiamy z Bartoszem Świerkowskim, prezesem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kinochłon.

Przegląd filmów Festiwalu Filmowego w Gdyni 3XGdynia rusza w Augustowie już po raz czwarty. Co skłoniło augustowski DKF do stworzenia tej cyklicznej imprezy?

– Zaczęło się od autorskiego pomysłu. Chcieliśmy pokazać najlepsze według nas filmy prezentowane na Festiwalu Filmowym w Gdyni, najbardziej prestiżowej imprezie polskiego kina w Polsce. W tym roku odbyła się już jego 41. edycja. Na każdą zjeżdżają ludzie z branży, tj. reżyserzy, aktorzy, producenci, a także dziennikarze, krytycy filmowi oraz rzesze miłośników rodzimego kina, które, uważam, ma się dobrze. Trafiają się naprawdę ciekawe propozycje. I właśnie te najbardziej godne polecenia chcemy zaprezentować augustowskiej widowni, a oprócz tego umożliwić jej spotkanie z atrakcyjnymi gośćmi: twórcami, aktorami. Stworzyć taką namiastkę Gdyni w Augustowie. Poza tym Gdynia zaraża. Klimatem, filmami i oczywiście morzem.

Można więc poczuć ten klimat, nie wyjeżdżając...

Też. Choć nasza impreza służy również promowaniu Festiwalu i odbywa się pod jego oficjalnym patronatem. Zachęcamy do udziału w nim, bo to, co pokazujemy, jest tylko niewielkim jego wycinkiem. Jeśli ktoś nie lubi brać urlopu w lipcu i sierpniu, gdy nad polskim morzem jest zbyt tłoczno, warto rozważyć wyjazd we wrześniu, kiedy rozpoczyna się Festiwal.

W tym roku przegląd 3XGdynia potrwa cztery dni, a na widzów będą czekać cztery propozycje filmowe. Podobna liczba pokazów odbyła się też w roku ubiegłym. To co z tą "trójką"?

– Troszeczkę zaburzyła się nam formuła, ale no cóż, nasz przegląd się rozwija, pojawia się dużo ciekawych obrazów. Nie bylibyśmy poważni wobec swojej widowni, gdybyśmy nie pokusili się o dodatkowy seans tylko dlatego, że w nazwie jest 3XGdynia. To hasło miało przede wszystkim pokazywać naszą akceptację dla wspomnianego Festiwalu Filmowego – że jesteśmy 3 razy na TAK dla Gdyni i promowanego tam polskiego kina.

Niezachwiana zostaje za to reguła dobry film na ekranie i wyjątkowy gość po seansie oraz dobry nastrój później w domu. Zestaw zapowiada się interesująco – "Ostatnia rodzina", "Czerwony pająk", "Jestem mordercą", "Zjednoczone stany miłości". A kogo udało się zaprosić do dyskusji?

– Zacznę od tego, że po raz kolejny gospodarzem i prowadzącym przegląd będzie Michał Oleszczyk, od 2014 dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Oprócz tego, że jest bardzo ciepłym, przesympatycznym człowiekiem, to także odpowiednia osoba na właściwym miejscu – widać, że w ciągu kilku ostatnich edycji Festiwal rozrósł się, nabrał kształtów, wzbogacił o nowe sekcje. Ważne jest również wsparcie, którego Michał Oleszczyk nam udziela. Zawsze możemy na niego liczyć, począwszy od promocji wydarzenia, skończywszy na pomocy przy liczeniu głosów po quizie filmowym, jaki proponujemy widzom, i rozdzielaniu nagród.

Pierwszym naszym i jego gościem będzie mający już na swoim koncie kilka nagród Dawid Ogrodnik, który wcielił się w postać Tomka Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina". To właśnie ten obraz zdobył Złote Lwy na tegorocznym Festiwalu.

Po kolejnym pokazie będzie okazja spotkać się i porozmawiać z Adamem Woronowiczem, fenomenalnym aktorem pochodzącym z Białegostoku, bardzo dużo grającym, charakterystycznym, ale mającym ogromny wachlarz emocji, możliwości aktorskie i nosa do wyboru ról. Wspólnie z nim zobaczymy "Ostatniego pająka" z jego udziałem, laureata nagrody specjalnej.

Trzeciego dnia przeglądu zapraszamy na "Jestem mordercą", zdobywcę Srebrnych Lwów, opowieść o śledztwie za seryjnym mordercą, który siał strach na Śląsku w latach 70. XX wieku.

Ostatnia propozycja filmowa to "Zjednoczone stany miłości" Tomka Wasilewskiego, film, który zgarnął w Gdyni aż 5 nagród. Na pokaz udało się zaprosić odtwórczynię jednej z głównych ról, Julię Kijowską, aktorkę młodego pokolenia, która zagrała także w "Czerwonym pająku".

Te nazwiska zapewne znane są widowni augustowskiego kina i bywalcom pokazów DKF-u. Warto jednak prześledzić, kto jeszcze (i co) pojawia się w polskiej kinematografii. Wspomniałeś bowiem o quizie filmowym dla widzów.

– Podobnie jak w roku ubiegłym przygotowujemy konkurs dla publiczności. Poprzedni quiz dotyczył filmów pojawiających się na przestrzeni 40 lat działania Festiwalu Filmowego w Gdyni. Podczas tegorocznej edycji również będzie można zabłysnąć wiedzą. Przewidziane są atrakcyjne nagrody. Zapraszamy do udziału w zabawie.

3XGDYNIA PROGRAM:

9 XII, godz. 19.00 – "Ostatnia rodzina" 2016, reż. Jan P. Matuszyński, gość: Dawid Ogrodnik;

10 XII, godz. 19.00 – "Czerwony pająk" 2015, reż. Marcin Koszałka, gość: Adam Woronowicz;

11 XII, godz. 18.30 – "Jestem mordercą" 2016, reż. Maciej Pieprzyca; quiz filmowy;

12 XII, godz. 19.00 – "Zjednoczone Stany Miłości" 2016, reż. Tomasz Wasilewski, gość: Julia Kijowska; ogłoszenie wyników quizu.

Seanse odbędą się w augustowskim kinie Iskra.
Bilet na pojedynczy seans - 13zł
Karnet specjalny na wszystkie projekcje przeglądu – 35zł (obowiązują również tradycyjne karnety DKF Kinochłon).

Rezerwacje i sprzedaż: MDK Rynek Zygmunta Augusta 9
Tel. 87 643 36 59 lub 790 22 85 60

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.