• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 05 grudzień 2016 14:17

„Kaczkówki w sercu i kieszeni”

Napisane przez AM

Ksiądz Jan Kaczkowski stał się w krótkim czasie jednym z najpopularniejszych duchownych w naszym kraju. Zasłynął jako twórca idei medycyny paliatywnej, skupionej na potrzebach osób nieuleczalnie chorych. Z głębokiej potrzeby serca zbudował Hospicjum w Pucku, którego nadrzędnym celem było zapewnienie godnych warunków i troskliwej opieki osobom terminalnie chorym.

Jego niezwykła osobowość i charyzma dała się poznać wszystkim tym, którzy mieli okazję spotkać się z Nim osobiście. Książka odpowiada na pytania, jaki był na co dzień – w relacjach ze współpracownikami, z najbliższą rodziną, w stosunku do podopiecznych hospicjum. Opowieści innych osób wyłaniają przed nami obraz niezwykłej osoby, obdarzonej wieloma talentami i niespotykaną empatią względem drugiego człowieka.

Sam – niepozorny, niezwykle skromny, walczący na co dzień z własnymi ułomnościami, obdarzony dużą dozą humoru i dystansu do siebie. Jak mówił, po prostu kochał ludzi i to wystarczyło, aby zjednać sobie innych dla wyższych idei. Do grona osób zafascynowanych Jego osobą i mówiących z dumą o przyjaźni z księdzem Janem należeli aktorzy młodego pokolenia, wśród nich m. in. Antoni Pawlicki. Dla znanych i sławnych ksiądz Jan był niekwestionowanym autorytetem.

Książka porusza i skłania do refleksji, a może nawet zmiany własnego życia i naszego stosunku do tak niemodnych w dzisiejszych czasach spraw, jak choroba czy śmierć. Ksiądz Jan nie stoi w tych kwestiach na twardym stanowisku religii i wiary – mówi o śmierci w wymiarze egzystencjalnym, a nie wyznaniowym. Przybliża tajemnice odchodzenia ludzi na wieczność, oswaja tę rzeczywistość, przygotowując innych i siebie samego na pokonanie ostatniej drogi. Sam przypieczętował swoje posłannictwo osobistym cierpieniem, wywołanym nieuleczalną chorobą nowotworową. Najbliżsi opowiadają o ostatnich chwilach Jego życia i niezłomnej wytrwałości do samego końca. O wielkiej woli walki z chorobą mówią lekarze, którzy starali się przywrócić Go do zdrowia, wśród nich m. in. światowej sławy neurochirurg – prof. Tomasz Trojanowski.

„Kaczkówki w sercu i kieszeni” to książka dla każdego, kto poszukuje wskazówek i drogi w swoim życiu. Tytułowe „kaczkówki” są krótkimi myślami, przesłaniami pozostawionymi przez księdza Jana. Warto mieć je na co dzień w swoim sercu i kieszeni, aby móc sięgnąć po nie w dowolnej chwili namysłu nad sensem życia, śmierci, cierpienia, może osobistego doświadczenia. Jego myśli – pełne wyszukanego dowcipu, czasem ciętej riposty – łatwo zapadają w pamięć, a jednocześnie emanują bogactwem życiowej mądrości i trafnych spostrzeżeń.

Życie księdza Jana pozostaje dla nas drogowskazem, jak budować dobre relacje z drugim człowiekiem i jaką postawę przyjąć w obliczu spraw ostatecznych. Choć było tak krótkie, poruszyło wielu i zmieniło na zawsze naszą rzeczywistość. Dziś zabrakło Go już niestety wśród nas – Jego serdeczności, otwartości na potrzeby innych, bezpretensjonalności. Pozostała Jego spuścizna, którą utrwaliły wspomnienia o księdzu Janie zawarte w niniejszej książce. Warto po nią sięgnąć, by zaczerpnąć z bogatych doświadczeń tych, którym dane było poznać osobiście niezwykłego „onkocelebrytę” naszych czasów.

Anna Młocek

Więcej w tej kategorii: « Jedyny taki seans Święto Kina »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

ASS Społem
DrewSot