• 1
  • 2
wtorek, 06 grudzień 2016 10:39

Laureat z Augustowa

Napisane przez RED

Kolejnym laureatem Konkursu Literackiego "Tutaj jestem", organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku został Szymon Teżewski z Augustowa. To już siódma edycja konkursu, powstałego z myślą o wszystkich piszących amatorsko i chcących zrealizować swój autorski projekt wydawniczy.

Tematyka prac była dowolna, jednak w pośredni lub bezpośredni sposób miała dotyczyć życia na Podlasiu i zawierać akcenty lokalne. Twórcom miało przyświecać motto Michała Zabłockiego: „Tutaj jestem, gdzie byłem, gdzie się urodziłem. Tu się wychowałem i tutaj zostałem. Mogłem jechać, wyjechać i stąd się oddalić, ale jednak zostałem z tymi co zostali".
W opinii jurorów (Katarzyna Kościewicz, Dominik Sołowiej, Barbara Popławska) spośród pięciu projektów w kategorii prozy i ośmiu w kategorii poezji, na nagrodę w postaci wydawnictwa zasłużyła „Eteromanka” Szymona Teżewskiego.
To opowieść utrzymana w stylu retro – o nagrodzonym projekcie mówi Katarzyna Kościewicz – Nie dotyczy jednak starych koronek i przepisów na korzenne ciasteczka. Autor doprawił ją potężną dawką sensacji i magii. W scenografiach przedwojennego Augustowa spotyka się para bohaterów, których oprócz erotycznej fascynacji połączyło zamiłowanie do eteru i niebezpiecznych zabaw z duchami.
Nagrodziliśmy – dodaje Dominik Sołowiej – książkę będącą oryginalnym połączeniem kryminału i powieści grozy. Jej akcja dzieje się w Augustowie, który w książce Teżewskiego bardziej przypomina Pragę z „Golema” Gustawa Meyrinka niż popularny podlaski kurort. Lektura tej powieści będzie ciekawym doświadczeniem dla czytelników poszukujących elektryzującej intrygi, błyskotliwego pomysłu na fabułę i postaci, które można kochać i nienawidzić jednocześnie.
Nagrodą w konkursie jest własne wydawnictwo. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zajmie się redakcją, opracowaniem technicznym, projektem graficznym oraz sfinansuje druk 300 egz. książki, z czego autor otrzyma 240 egzemplarzy, a 60 pozostanie do dyspozycji organizatora konkursu.
Laureatowi serdecznie gratulujemy, a pozostałych uczestników zachęcamy do pracy nad tekstami i udziału w kolejnej edycji konkursu.
Szymon Teżewski (1988) – mgr informatyki, szczególnie zainteresowany sztuczną inteligencją, który na co dzień tworzy lepszy internet. W wolnym czasie pisze opowiadania i sadzi warzywa.

Jury:
Katarzyna Kościewicz – doktor literaturoznawstwa, pracownik Uniwersytetu w Białymstoku, wspózałożycielka i aktywny członek Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów. Redaktorka, animatorka kultury i popularyzatorka literatury Podlasia. Współautorka przewodnika dla dzieci „Spacer z Kawelinem”.
Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta, krytyk literacki i filmowy. Na co dzień pracuje w Białymstoku jako reporter telewizyjny i konsultant ds. marketingu i reklamy. Współpracuje m.in. z Książnicą Podlaską w Białymstoku. Autor wielu artykułów popularnonaukowych oraz współautor kilku książek, w tym „Przewodnika po świecie mediów”.
Barbara Popławska – instruktor ds. wydawnictw WOAK.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

Więcej w tej kategorii: « Święto Kina Jeszcze jeden gość »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.