• 1
  • 2
środa, 07 grudzień 2016 09:46

Szlakiem nowoczesnej architektury sakralnej

Napisane przez KA

Widoczny na zdjęciu kościół to świątynia parafialna w Kolnicy, miejscowości na trasie Augustów - Sztabin. Wybudowany w latach 80. XX wieku według projektu Andrzeja Chwaliboga niewątpliwie przykuwa wzrok z uwagi na swą nietypową formę. Jako ciekawy z punktu widzenia architektury znalazł się także w kręgu zainteresowań uczestników projektu Architektura VII dnia, którzy stworzyli przewodnik po obiektach sakralnych powstałych w powojennej Polsce. Książka jest już dostępna w księgarniach.

– Możliwości wznoszenia kościołów w PRL były bardzo ograniczone. Mimo to tysiące parafii w całej Polsce wybudowało aż 3 779 kościołów. Na architektów i pracujących na budowach parafian czekały niezliczone wyzwania: szykany ze strony władz, trudności z dostępem do maszyn i materiałów, czy przystosowanie świątyń do zmian soborowych. Mimo wszystko wespół w zespół udało im się wznieść setki fascynujących obiektów – podkreślają autorzy publikacji. W swojej książce analizują zarówno rolę, jaką odgrywał Kościół katolicki w PRL i jej wpływ na powstawanie nowych świątyń, jak i zmiany w architekturze, jakie przyniósł II Sobór Watykański znoszący dotychczasowe kanony i reguły projektowania budowli sakralnych.

Na publikację składają się także setki fotografii, dziesiątki infografik, wywiady z projektantami i twórcami kościołów, którzy zdradzają szczegóły z pracy przy budowach, oraz szlak turystyczny po 408 najciekawszych obiektach w całym kraju.

Książka-przewodnik "Architektura VII dnia" powstała dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 przy współpracy z Fundacją Nowej Kultury Bęc Zmiana.

O autorach:

Kuba Snopek (ur. 1985) – urbanista i badacz architektury, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz moskiewskiego Instytutu Strelka. Współpracował z Bjarkem Ingelsem, Remem Koolhaasem i Justinem McGuirkiem; realizował projekty architektoniczne, urbanistyczne oraz badawcze w Polsce, Hiszpanii, Danii i Rosji. Badacz przestrzeni i dziedzictwa postkomunistycznych miast; jest autorem licznych wystaw i publikacji, w tym książki Bielajewo: zabytek przyszłości wydanej po polsku, rosyjsku i angielsku.

Izabela Cichońska (ur. 1986) – architektka i badaczka architektury. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i laureatka honorowej nagrody SARP za projekt dyplomowy; studiowała w moskiewskim Instytucie Strelka, gdzie później wykładała; pracowała w londyńskim studiu projektowym Pentagram u boku Williama Russela i Daniela Weila oraz w studiu produkcyjnym Bazelevs w Moskwie jako dyrektor artystyczny i concept artist, gdzie zaprojektowała między innymi smoczy zamek do pełnometrażowego filmu fantasy Dragon Timura Biekmabetowa.

Karolina Popera (ur. 1993) – architektka i badaczka architektury, autorka projektów architektonicznych, finalistka międzynarodowego konkursu urbanistycznego REA Competition 2015 dotyczącego wizji miasta przyszłości; w chwilach wolnych od badań zajmuje się web developmentem i programowaniem front-end.

Zdjęcie: Igor Snopek, Kolnica 2015

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.