• 1
  • 2
czwartek, 08 grudzień 2016 10:16

„Teatralia” Andrzeja Strumiłły

Napisane przez RED

Wystawa „Teatralia” Andrzeja Strumiłły to prezentacja najciekawszych projektów, rysunków , plakatów i fotografii dokumentujących oprawę scenograficzną spektakli teatralnych.

To będzie podróż za kulisy teatru, daleko i zarazem blisko od sceny. Do pracowni scenografa – artysty, który zaczyna nadawać życie temu, co potem zachwyca widownię równie mocno, jak gra aktorów. Andrzej Strumiłło jest autorem wielu cenionych za śmiałość i zróżnicowanie środków wyrazu scenografii. W SOK będzie można zobaczyć, jak powstawały.

Mało jest artystów tak wszechstronnie uzdolnionych jak Andrzej Strumiłło. W swojej twórczości wykorzystuje on rozmaite media – klasyczne techniki malarskie, świetny warsztatowo rysunek i fotografię, eksperymentuje łącząc różne techniki, znakomicie realizuje także swoje pomysły w rzeźbie. Ta biegłość w posługiwaniu się różnymi dyscyplinami jest szczególnie ważna, wręcz niezbędna, w pracy scenografa. W pracy, która łączy również biegłość ilustratorską i projektową, od koncepcji i pierwszego szkicu, aż po skończone dzieło – kostiumy, rekwizyty teatralne, tło sceny. Potrzeba wielkiej wyobraźni i wielu umiejętności, aby tekst, scenariusz sztuki, urzeczywistnić w postaci gotowej realizacji, która powinna być spójna z koncepcją reżysera i aktorów. Warto dodać, że ogromne doświadczenie i mistrzowski warsztat Andrzeja Strumiłły budzą zaufanie wykonawców nie tylko scen polskich.

Wystawa „Teatralia” w Suwalskim Ośrodku Kultury jest kolejną, po ubiegłorocznej w Brześciu, ekspozycją. Poprzednia była realizowana w ramach prezentacji kultury polskiej na Białorusi i programu promocji Województwa Podlaskiego.

Za umożliwienie pokazania tej świetnej wystawy w Suwałkach należą się serdeczne podziękowania, szczególnie autorowi oraz organizatorowi wystawy Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku, a także Instytutowi Polskiemu w Mińsku i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego, którzy wsparli finansowo projekt.

Decyzją Sejmiku Województwa Podlaskiego rok 2017 w województwie podlaskim będzie Rokiem Andrzeja Strumiłły.

Andrzej Zujewicz

 

Piątek, 9.12.2016, godz. 17:00
Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5 Suwałki
wstęp wolny | wystawa czynna do 20.01.2017

Źródło: SOK

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.