• 1
  • 2
  • 3
piątek, 06 styczeń 2017 09:57

Rok odmierzany filmami

Napisane przez KA
Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

W kalendarzu na nowy rok jedni zaznaczają ważne rocznice, inni zakreślają dni wolne od pracy. DKF Kinochłon zamiast od święta do święta mierzy czas filmami i wydarzeniami filmowymi. Zachęcamy, by w 2017 roku pójść w jego ślady i do wyróżnionych dat dołączyć terminy planowanych pokazów. A tych pojawi się sporo, zwłaszcza że rada programowa klubu nie próżnuje i już udało się jej złożyć program na pierwszy kwartał.

Co zatem czeka augustowskich widzów? Jakie zmiany zajdą w Kinochłonie? O szczegółach rozmawiamy z prezesem DKF-u, Bartoszem Świerkowskim.

 "Nowy początek" – psychologiczny thriller science fiction w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Tym filmem DKF Kinochłon i bywalcy filmowych wieczorów w kinie Iskra wejdą w 2017 rok. Tytuł idealnie pasuje na pierwszy w nowym roku pokaz, który odbędzie się już 9 stycznia. Zapewne nie tylko on zdecydował o wyborze tej właśnie produkcji?

– Będziemy grać "Nowy początek", ponieważ jest on filmem reżysera, który przez swoje ostatnie dzieła udowodnił, że zna się na rzeczy i tworzy naprawdę godne uwagi obrazy. Mam tu na myśli chociażby "Sicario" czy "Labirynt". To także przykład ambitniejszego S-F, nie tylko dla fanów gatunku. Liczę, że widzowie będą pozytywnie zaskoczeni.

Wrażeniami będzie można podzielić się tuż po seansie z gościem pokazu. Z tego co wiem, będzie to osoba, która odwiedzi augustowski DKF po raz pierwszy.

– Będziemy mieli wyjątkowego gościa, o którego zabiegaliśmy już od dłuższego czasu. To Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu Filmweb.pl, krytyk i dziennikarz filmowy, specjalista od kina gatunkowego. Z Michałem poznaliśmy się w 2015 roku w Gdyni, przed galą wręczania nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. My odbieraliśmy nagrodę za najlepszy DKF, on za najlepszego krytyka. Cieszę się, że uda nam się spotkać w Augustowie.

Wracając do "nowego początku". Wydaje się, że można o nim mówić nie tylko w odniesieniu do tego, co zobaczymy na dużym ekranie. Zaznaczy się on także w działalności Kinochłona, który nowy rok zaczyna wzmocniony, bo od stycznia zyskuje nowego partnera strategicznego.

– Już podczas przeglądu 3XGdynia przekazaliśmy informację, że udało nam się nawiązać współpracę z firmą Brunswick Marine in Poland działającą w Augustowie od 2007 roku. To oddział Brunswick Boat Group, światowej klasy producenta łodzi motorowych z siedzibą w Knoxville w USA. Będzie to nasz partner strategiczny 2017 roku. Przedstawimy go oficjalnie podczas najbliższego pokazu. Przypomnimy też naszych stałych partnerów, dzięki którym wszystko co robimy, wygląda tak, jak wygląda – profesjonalnie.

Od stycznia startujemy też z nowym cyklem. Chcemy zaproponować swoim widzom spotkania w piątkowe późne wieczory. Będziemy na nich prezentować filmy nieco kontrowersyjne czy to ze względu na temat, czy dawkę erotyki. Niemniej takie, które warto pokazać. Ruszamy już 20 stycznia filmem "Służąca" w reżyserii Chan-wook Parka, twórcy kultowego "Oldboya".

To propozycje dla dorosłych widzów. A czego mogą spodziewać się najmłodsi?

– Nie zapominajmy, że przy Kinochłonie działa Kinochłonek skierowany do najmłodszej widowni. Podczas ferii zimowych w ramach programu Nudołamacz zaprezentujemy jej jeden lub dwa filmy. Wrócimy na pewno do serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Kiedy wyświetlaliśmy jedną z poprzednich części o dwójce małych detektywów, kino odwiedził Sherlock Holmes. Były też zagadki dla dzieci i nagrody. Tym razem będzie podobnie.

Styczeń zatem obstawiony. Co dalej?

– Na początku lutego pokażemy "Egzamin", najnowszy film znakomitego rumuńskiego reżysera, Cristiana Mungiu.

Luty jest też miesiącem oscarowym. W nocy 26 dowiemy się, komu przypadły w udziale statuetki. Zanim to nastąpi, zaproponujemy widzom zabawę w typowanie nagród podczas pierwszego wieczoru cyklicznej już imprezy Namiary na Oscary, która odbędzie się w dniach 26-28 lutego.

W drugim tygodniu marca, dokładnie 13 dnia miesiąca, w augustowskim kinie w ramach DKF-u zostanie wyświetlony "Paterson" Jima Jarmuscha. To film wzbudzający zachwyt zarówno u widzów, którzy mieli okazję zobaczyć go na pokazach przedpremierowych, jak i u krytyków, którzy, jak wynika z recenzji, są wręcz onieśmieleni najnowszym dziełem tego reżysera. Myślę, że warto się na niego wybrać.

Kinochłon to jednak nie tylko filmy, ale i wydarzenia okołofilmowe. Weźmy na przykład Kinogranie.

– Ta impreza, czyli przegląd filmów o tematyce muzycznej i towarzyszące mu koncerty, odbędzie się dopiero w połowie roku, ale już robimy selekcję obrazów, które chcielibyśmy pokazać. Co więcej, na najbliższej odsłonie Kinogrania zamierzamy wyjść z niektórymi filmami poza obręb kina i wyświetlić je czy to na jednym z bardziej urokliwych podwórek Augustowa, na Rynku Zygmunta Augusta, czy nad rzeką. Zastanawiamy się także, jakich artystów zaprosić. Ostatnie trzy edycje obfitowały w fenomenalne wydarzenia muzyczne – zagrali Lao Che, Tworzywo Fisz Emade, Maria Peszek z zespołem. Mam nadzieję, że i ten rok będzie dobry.

Czego zatem życzyć Kinochłonowi na 2017?

– Dużo wrażeń, tych filmowych. Oraz spokoju i zdrowego rozsądku dla nas wszystkich.

Więcej w tej kategorii: « Komediowa noc Rozmowy o Beksińskich »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot