"Beksiński. Retrospekcja". Taki tytuł nosi wystawa obrazów, rysunków i fotografii Zbigniewa Beksińskiego, które przyjechały do Suwałk prosto z sanockiego Muzeum Historycznego, największego zbioru dzieł tego współczesnego artysty. Zainteresowanie wzbudza jednak nie tylko jego twórczość, lecz także życie i losy jego rodziny. Na te tematy będzie można porozmawiać z autorami biografii obu znanych Beksińskich, ojca i syna.
Pierwsze spotkanie autorskie – z Wiesławem Weissem, autorem wydanej we wrześniu 2016 roku książki "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy" przybliżającej postać zmarłego śmiercią samobójczą dziennikarza radiowego i tłumacza ścieżek dialogowych takich filmów jak "Latający Cyrk Monty Pythona" czy kolejnych części Jamesa Bonda – odbędzie się już 11 stycznia w suwalskim Muzeum Okręgowym. Rozpoczęcie o godzinie 18.00.
W lutym (planowany termin – 15) do Suwałk ma przyjechać Magdalena Grzebałkowska, autorka publikacji "Beksińscy. Portret podwójny", książki nie tyle o znanym malarzu i jego synu, co o miłości i samotności, o tym – jak czytamy w opisie na okładce – "że życie czasem przypomina śmierć, a śmierć – życie".
Nie jest wykluczone, że Suwałki odwiedzi też autor scenariusza "Ostatniej rodziny", filmu o rodzinie Beksińskich, Robert Bolesto. Przy okazji finisażu wystawy planowany jest zaś pokaz filmów dokumentalnych dotyczących twórcy prezentowanych dzieł.
Oprócz wizyty w Muzeum, warto także z końcem miesiąca wybrać się do Suwalskiego Ośrodka Kultury. Tam, 27 stycznia, odbędzie się wernisaż wystawy "Zdzisław Beksiński – grafika komputerowa", na które złożą się prace ze zbiorów kolekcji Dariusza Matyjasa (Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5; godz. 17.00; wstęp wolny). Wystawa będzie czynna do 3 marca 2017 roku.
Foto: www. muzeum.suwalki.pl