Wydrukuj tę stronę
piątek, 27 styczeń 2017 12:20

Powieść augustowianina w ścisłym finale

Napisane przez RED
Zdjęcie: pixabay Zdjęcie: pixabay

Wśród finałowej czwórki nominowanych do białostockiej Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2016 roku znalazła się "Eteromanka" Szymona Teżewskiego. To debiutancka powieść młodego augustowianina.

Książka została wydana przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białystoku w nagrodę za zwycięstwo w konkursie literackim "Tutaj jestem" organizowanym przez tę placówkę. Sama akcja powieści osadzona jest również w Augustowie, w okresie dwudziestolecia międzywojennego, miasta wielokulturowego, o niebanalnym klimacie.

To nie jedyna "augustowska" nominacja. Oprócz "Eteromanki" Szymona Teżewskiego o miano najlepszej książki literackiej 2016 roku rywalizuje także debiutancka powieść urodzonej w naszym mieście artystki Natalii Fiedorczuk- Cieślak "Jak pokochać centra handlowe". Książka w styczniu tego roku została uhonorowana Paszportem Polityki w kategorii Literatura.

Ponadto w finałowej czwórce 26. edycji Konkursu znalazły się : „13 sztuk”, Piotra Janickiego oraz „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” Anety Prymaka-Oniszk.

Ogółem do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego zostało zgłoszonych 22 pozycji, w tym „Gruzja w pół drogi do nieba” Zofii Piłasiewicz.

Kapituła Konkursu z listy nominowanych wytypuje kandydata do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego i przedłoży swoją opinię Prezydentowi Miasta Białegostoku.
Laureat zostanie przedstawiony podczas wręczenia nagrody, planowanego na 24 marca.

Nagroda Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego jest przyznawana od 1991 roku. Otrzymują ją twórcy którzy są związani z Białymstokiem i regionem, tu się urodzili lub zamieszkują lub których twórczość wykazuje związki z Białymstokiem i regionem.

Nominowanym gratulujemy!