• 1
  • 2
wtorek, 31 styczeń 2017 19:35

Tradycyjna rosyjska muzyka i specjały

Napisane przez RED

Kolejne spotkanie z cyklu „Na styku kultur”. Tym razem zapraszamy na popołudnie z muzyką rosyjską. Tradycyjne pieśni, tradycyjne stroje i tradycyjny poczęstunek. W wyjątkowej atmosferze, przy serwowanej z samowarów herbatce i specjałach kuchni rosyjskiej, zaśpiewa zespół Riabina.

Przed koncertem zapraszamy na dwugodzinne warsztaty tradycyjnego śpiewu rosyjskiego prowadzone przez członkinie zespołu Riabina. Początek o 15:30. Ilość miejsc ograniczona!

Riabina – zespół śpiewaczy z Gabowych Grądów jest jedynym na terenie Polski przedstawicielem tradycji kulturowej Rosjan- staroobrzędowców, którzy po zaistniałym w połowie XVII wieku rozłamie w rosyjskim prawosławiu uciekali na tereny ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Zespół składa się z 6 kobiet. Grupa wykonuje wielogłosowe pieśni a capella wywodzące się z własnej, rosyjskiej tradycji kulturowej, w tym obrzędowe (weselne), ballady, pieśni i tańce korowodowe. Zespół występuje w rekonstruowanych kobiecych strojach właściwych dla lokalnego staroobrzędowego osadnictwa w Polsce.

Riabina występowała m.in. na festiwalu kazimierskim (gościnnie w 1988 roku), Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie (wyróżnienie w 1995 roku) oraz wielu ogólnopolskich festiwalach. W 2010 roku została laureatem odbywających się w Moskwie światowych festiwali diaspory rosyjskiej. Zespół ma w dorobku dwie płyty („Riabina-pieśni staroobrzędowców”) oraz „W styrawierskyj dziariewni”). Nagrania Riabiny są także na płytach z serii „Muzyka Źródeł” (dysk nr 18 – „Mniejszości narodowe i etniczne, cz. II”). W 2013 zrealizowano z okazji 25- lecia zespołu film obrazujący niektóre tradycje obrzędowe staroobrzędowców z perspektywy członkiń zespołu.

Wtorek, 21.02.2017, godz. 18:00, Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5, Suwałki - bilety: 15 zł


Źródło: SOK

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot