• 1
  • 2
niedziela, 05 luty 2017 17:18

„Egzamin” z Dianą Dąbrowską

Napisane przez AK

Oscarowy wyścig nabiera rozpędu – ogłoszono już nominacje, a my powoli dopinamy harmonogram naszego przeglądu Namiary na Oscary, który już pod koniec lutego. Zanim jednak zasiądziemy w kinowych fotelach, by podziwiać to, co w tegorocznej oscarowej rywalizacji najciekawsze, zaprosimy Państwa na jeszcze jeden seans.

W poniedziałek 6 lutego o 18:30 pokażemy film „Egzamin” w reżyserii Cristiana Mungiu – obraz doceniony w ubiegłym roku przez jury MFF w Cannes, które przyznało mu nagrodę za najlepszą reżyserię.

Twórca głośnego i wstrząsającego filmu „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” tym razem mierzy się z moralnością dzisiejszej Rumunii, rzeczywistością, którą rządzą kłamstwa, hipokryzja i korupcja. Romeo Aldo, główny bohater produkcji, to blisko pięćdziesięcioletni szanowany i ceniony w środowisku chirurg, który w Klużu, mieście w jakim żyje, nie widzi przyszłości dla swojej córki. Eliza właśnie zdaje maturę, której dobre wyniki mają być gwarantem studiów w Londynie. Ale tuż przed decydującym egzaminem dziewczyna zostaje napadnięta na ulicy. Romeo, w obawie, że tragiczne okoliczności mogą spowodować słabe wyniki testów, postanawia uruchomić znajomości, poruszyć niebo i ziemię, aby tylko ziściły się jego marzenia o lepszym losie córki. Dla troskliwego ojca zagraniczne stypendium jest najważniejsze – nawet jeśli dojdzie do skutku kosztem dobrych relacji z córką lub nadszarpnięcia reputacji. Wszystkie jego poczynania obnażają prawdziwą twarz (nie tylko) rumuńskiego społeczeństwa.

Prelekcję przed filmem i dyskusję po pokazie poprowadzi Diana Dąbrowska, którą mieliśmy przyjemność gościć u nas już dwukrotnie. Wspólnie obejrzeliśmy „Młodość” i „Córki dancingu” i dlatego nie możemy doczekać się kolejnego fascynującego spotkania! To doktorantka w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, ekspertka kina włoskiego, dziennikarka kulturalna, której teksty czytać możemy, m.in. w „Kinie” i na Stopklatka.pl.

Zapraszamy zatem serdecznie na spotkanie z najlepszym w Cannes reżyserem i Dianą Dąbrowską. Bądźcie z nami w poniedziałek 6 lutego o godz. 18:30 i przekonajcie się dzięki bohaterom filmu Mungiu, że egzaminy z moralności nigdy nie są proste...

- - -
Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pokaz: 13 zł
Karnet na cztery pokazy: 40 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9,
tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

Alicja Kędzierska
z Rady Programowej
DKF KINOCHŁON

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot