• 1
  • 2
sobota, 11 luty 2017 18:14

Dyskutowali o "Egzaminie"

Napisane przez KA

Jak poradzili sobie bohaterowie "Egzaminu", najnowszego filmu Christiana Mungiu, z tytułowym wyzwaniem? Rumuński reżyser swój egzamin filmowy zdał na piątkę, bo po raz kolejny udało mu się utrzymać widza w napięciu i skłonić do pytań. Dyskusja rozgorzała także w augustowskim kinie po poniedziałkowym pokazie w ramach Kinochłona, którego gościem była Diana Dąbrowska, dziennikarka kulturalna współpracująca z "Kinem" i "Stopklatką.pl".

Na początek lutego DKF Kinochłon przygotował swym widzom projekcję filmu "Egzamin" autorstwa Christiana Mungiu, zdobywcy Złotej Palmy dla Najlepszego Reżysera 2016 roku. Pochodzący z Rumunii twórca zaistniał w światowej kinematografii już kilka dobrych lat temu po głośnym, obsypanym nagrodami filmie "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni". Jak dowodzi jego najnowsze dzieło, z formy nie wyszedł i wciąż ma coś do powiedzenia. A mówi intrygująco i niejednoznacznie. – Mungiu ma taką strategię, że nie pokazuje wszystkiego wprost – podkreślała Diana Dąbrowska, którą widownia Kinochłona zdążyła poznać na spotkaniach poświęconych "Młodości" i "Córkom dancingu".

Tym, co charakteryzuje twórczość Mungiu (i działa mocno na plus) jest też głęboki realizm i fakt, że do osiągnięcia maksymalnego efektu wykorzystuje minimum środków. W "Egzaminie" wydobywa napięcie z najdrobniejszych sytuacji. Tytułowa matura jest tylko punktem wyjścia do pokazania szerokiego spektrum tematów – reżyser przedstawia świat przesiąknięty korupcją, kłamstwem i hipokryzją, kwestionuje moralność swojego kraju, jednocześnie opowiadając o kryzysie rodziny, relacjach ojca z córką, decyzjach i wyborach, dojrzewaniu i wychowaniu, granicach i skutkach ingerowania w czyjeś życie. – Bohaterowie filmu wychodząc z domu nie spodziewali się, że będzie to egzamin podwójny. Czy zdali go oboje? – próbowali odpowiedzieć widzowie pozostali na dyskusji po filmie. Zadanie nie było łatwe, niemniej chętnych do zabrania głosu i podzielenia się swoją opinią nie brakowało.

Kolejna okazja do rozmów o filmach nadarzy się już 26 lutego. Wtedy rozpoczyna się trzydniowy przegląd najciekawszych filmów nominowanych do Oscarów 2017. W programie "Moonlight", "Toni Erdmann", "Manchester by the sea". Nie przegapcie!

Więcej w tej kategorii: « Wystawa Zaproszenie »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot