• 1
  • 2
wtorek, 21 luty 2017 21:51

W atmosferze oscarowej gali

Napisane przez KA

Oscarowa gala zbliża się wielkimi krokami. To oznacza, że w augustowskim kinie czas na autorski przegląd filmowy "Namiary na Oscary". Będzie okazja zobaczyć nominowane obrazy, podyskutować o nich, a także spróbować przewidzieć wybór Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej.

DKF Kinochłon po raz kolejny zaprasza do wspólnego typowania zwycięzców w wyścigu po Oscary oraz do obejrzenia na dużym ekranie wybranych filmów mających spore szanse na statuetki. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, pokaże trzy starannie dobrane pozycje. Pierwszy pokaz (i towarzysząca mu zabawa w typowanie laureatów w najważniejszych oscarowych kategoriach) odbędzie się tuż przed oscarową nocą, 26 lutego. W jej atmosferę wprowadzi (by podtrzymać ją przez następne dni przeglądu) Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy i kulturoznawca, który o Oscarach i walczących o nie filmach wie niemal wszystko, jako że dwukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów. Jego gośćmi będą dobrze znani augustowskiej widowni filmoznawcy i krytycy filmowi, Adam Kruk i Jakub Majmurek.

Program przeglądu:

26 lutego, godz. 19:15 "Moonlight" (8 nominacji, reż. Barry Jenkins, gość Adam Kruk)

Ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. "Moonlight" jest opowieścią o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopca. Dorasta on w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami na ich osiedlu kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem Chirona. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym motywem przewodnim, jest związek Chirona z jego matką, Paulą (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy, których dostarcza jej Juan.

27 lutego, godz. 18:15 "Toni Erdmann" (nominacja w kategorii film nieanglojęzyczny, reż. Maren Ade)

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą, równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

28 lutego, godz. 19:15 "Manchester by the Sea" (6 nominacji, reż. Kenneth Lonergan)

Lee Chandler (Casey Affleck) jest dozorcą, który stroni od ludzi. Mężczyzna wraca do rodzinnego miasta, gdy otrzymuje wiadomość o śmierci starszego brata Joe (Kyle Chandler). Ku swojemu zdziwieniu, Lee zostaje opiekunem prawnym bratanka Patricka (Lucas Hedges). Mężczyzna musi poradzić sobie z wychowaniem nastolatka, spotkaniem z byłą żoną Randi (Michelle Williams) i lokalną społecznością, która zna powody jego wyjazdu z Manchester-by-the-Sea sprzed lat.

Karnet na wszystkie filmy w ramach przeglądu to koszt 30 złotych (dodatkowo uprawnia do bezpłatnego wejścia na pokaz filmów "Komunia" i "Więzi", który odbędzie się 3 kwietnia). Bilet na seans pojedynczy – 13 zł, bilet na dwa seanse dla uczniów – 15 zł. Rezerwacja miejsc, sprzedaż karnetów i biletów: Augustowskie Placówki Kultury, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w kinie „Iskra”.

Więcej w tej kategorii: « Masz wybór Muzyczna Szuflada »
Gruby Benek