• 1
  • 2
poniedziałek, 20 marzec 2017 13:20

„Kolory Prawosławia. Polska”

Napisane przez RED

W Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbyła się promocja trzeciej edycji albumu „Kolory Prawosławia. Polska”. Wydawnictwo wspiera Urząd Marszałkowski Woj. Podlaskiego, Prawosławny Serwis Fotograficzny OrthPhoto oraz Stowarzyszenie Orthnet.

- Wartością regionu może być czyste powietrze, lasy, puszcza, czasem infrastruktura, ludzie. Ale to co jest niezbędne żeby region mógł dobrze funkcjonować to wiara w kulturę. Nasz region w tym wymiarze jest fantastyczny, bardzo mocno bogaty - mówił w czasie piątkowej uroczystości Maciej Żywno, Wicemarszałek Wojeództwa Podlaskiego. - I to że dzisiaj spotykamy się to wspaniały dowód na to, że prawosławie można pokazywać za każdym razem inaczej, że wiara jest częścią naszej kultury. Dziękuję pomysłodawcim wydania. Cieszę się że ten projekt został wsparty przez UMWP – dobre pomysły warto wspierać i ja już się zastanawiam jaki pomysł będzie na IV edycję.

„Kolory Prawosławia. Polska” w postaci albumowej ukazał się pierwotnie w 2011 roku jako wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej we współpracy z portalem www.orthphoto.net. Obecne, 3 wydanie wzbogaca poprzednie o nowe fotografie. Całość stanowi niezwykłą podróż opowiadającą o Prawosławiu w Polsce. Na 146 fotografiach autorstwa 57 fotografów pokazane zostało Prawosławie widziane obiektywem, ale i sercem. Za pośrednictwem fotografii można bowiem wiele opowiedzieć. Autorzy zdjęć czynią to z pasją, koncentrując się na ukazaniu piękna sztuki sakralnej i duchowości Cerkwi prawosławnej w Polsce. Pasja to trudna, wymagająca cierpliwości, wrażliwości i taktu. Dzięki niej możliwe staje się utrwalenie krótkich momentów historii i wydłużenie ich praktycznie w nieskończoność, uczynienie chwil nieprzemijającymi oraz będącymi wstępem do głębszej refleksji religijnej i duchowej.

W prezentowanym albumie utrwalone zostały krzyże, elementy krajobrazu i elementy architektury sakralnej, detale i wystrój świątyń, szaty liturgiczne, płonące świece, ikony i dym kadzideł. W kadrach nie zabrakło też wydarzeń religijnych – pielgrzymek, świąt i obrzędów. Uważny obserwator dostrzeże również zatrzymaną w kadrze głębię ludzkich przeżyć, atmosferę modlitwy.

W albumie znajdują się też fotografie chwil, których nie może doświadczyć turysta zwiedzający świątynię, bowiem nie zostały one opisane w przewodnikach. Można ich jednak „dotknąć” dzięki temu albumowi. Przedstawione świątynie, monastery, ludzkie gesty i emocje przenoszą odbiorcę do rzeczywistości niewidzialnej. Tu wspaniale współgra ze sobą koloryt wiejskich i miejskich cerkwi, codziennych i świątecznych obrzędów religijnych, postacie hierarchów, duchowieństwa i wiernych.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot