• 1
  • 2
piątek, 21 lipiec 2017 19:22

Z poetycką wizytą

Napisane przez MC

Odbywający się w Suchowoli w dniach 16-23 lipca Plener Artystyczny, gromadzący poetów z całej Polski, miał, jak się okazuje swój augustowski akcent. 20 lipca jego uczestnicy zawitali do naszego miasta, zaproszeni tu przez biorącą udział w wydarzeniu Józefę Drozdowską, niestrudzoną promotorkę poezji.

O godzinie 14 kilka poetek przeprowadziło coś w rodzaju perfomance'u w parku miejskim. Dosiadały się do osób, odpoczywających na parkowych ławkach z pytaniem, czy mogą przeczytać im swoje wiersze. Jak się okazało, większość zagadniętych osób okazała się przychylna poezji i zainteresowaniem wysłuchała prezentowanych utworów.

Później, o godzinie 17, w Miejskim Domu Kultury odbyło się prowadzone przez Krystynę Gudel spotkanie z poetami, a raczej, by być precyzyjnym, poetkami (jedynym przedstawicielem płci męskiej okazał się bowiem pan Kazimierz Słomiński, który audytorium rozbawił do łez swoimi aforyzmami i fraszkami). Odczytały one swoje wiersze, bardzo zróżnicowane, od poważnych i wzruszających, do tych mniej serio, z przymrużeniem oka. Nie zabrakło nawet wierszy dla dzieci.

Oprócz osób, uczestniczących w plenerze swoje wiersze zaprezentowały augustowskie poetki, Bożena Daniłowicz, Ewa Wojtków, Irena Posiewko i Irena Batura. Wiersze tej ostatniej odczytał jej mąż, Wojciech, który przy okazji scharakteryzował Augustów jako miasto, w którym „gdzie nie spluniesz, to trafisz na poetę”. Jednak wielu z nich to twórcy „szufladowi”, warto więc, by przełamały opór i wyszły ze swą twórczością do szerszej publiczności.

Gruby Benek
Taekwondo