• 1
  • 2
wtorek, 25 lipiec 2017 12:39

Wycieczka do Krasnogrudy

Napisane przez MC

Nieopodal granicy z Litwą, nad jeziorem Hołny, leży wieś Krasnogruda. Znajduje się tam dworek, którego gościem bywał w młodości późniejszy noblista, poeta Czesław Miłosz. W setną rocznicę jego urodzin, w 2011 roku, w dworku otworzono Międzynarodowe Centrum Kultury. Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w okresie letnim organizuje tam liczne wydarzenia kulturalne. Warto skorzystać z okazji i odwiedzić to miejsce, ciekawe zarówno pod względem krajoznawczym, jak i edukacyjnym.

24 lipca odbyło się tam na przykład spotkanie z Ryszardem Krynickim, poetą i tłumaczem. Poprzedzone zostało ono projekcją filmu „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego” w reżyserii Adama Sikory. Poeta wspomina w nim swoje dzieciństwo, docieranie do poezji i kolejne etapy artystycznej drogi.

Po filmie cała publiczność przeniosła się do kawiarni Piosenka o porcelanie, gdzie dane im było zobaczyć i usłyszeć na żywo postać, którą chwilę wcześniej poznali za pośrednictwem ekranu. Spotkanie poprowadził Krzysztof Czyżewski, którego więź z interlokutorem okazała się sięgać lat siedemdziesiątych, gdy jako młody człowiek recytował jego wiersze, odnajdując w nich swój własny bunt. Jako student pierwszego roku polonistyki, poznał Krynickiego, gdy ten na spotkanie Latającego Uniwersytetu przyniósł tomik wierszy... Miłosza. Można pomyśleć, że nic nie dzieje się przypadkiem.

Warto śledzić ofertę kulturalną Pogranicza. W najbliższym czasie w dworku będzie można obejrzeć filmy o Czesławie Miłoszu i o Wierze Gran.

Gruby Benek