• 1
  • 2
niedziela, 30 lipiec 2017 11:48

Raport o augustowskiej kulturze

Napisane przez MC

W czasie, gdy nad rzeką Nettą nieopodal hotelu Karmel trwały przygotowania do kolejnej edycji Mistrzostw Polski w Pływaniu na Byle Czym, Andrzej Bajguz, dziennikarz Radia Białystok, które zjawiło się tam, by relacjonować imprezę, skorzystał z okazji, by spróbować przybliżyć słuchaczom kulturę w Augustowie.

Do rozmowy zaprosił Honoratę Piłasiewicz z Fundacji Mamy Mamy oraz Urszulę Sieńkowską-Cioch, autorkę książeczki dla dzieci, "Przygody jeża Szymona". Panie zastanawiały się nad tym, jak można zachęcić najmłodszych do obcowania z kulturą.

Następnie Bartek Świerkowski z DKF Kinochłon i Adrian Smykowski, lokalny filmowiec, scharakteryzowali, jak wygląda Augustów w kontekście dziesiątej muzy. Wspomnieli liczne okołofilmowe inicjatywy, które odbywają się w naszym mieście.

Później Monika Rowińska przybliżała kulisy Lektury Obowiązkowej, cyklu spotkań z pisarzami, które prowadzi. Szymon Teżewski opowiadał o swojej powieści "Eteromanka", która, jak nieoficjalnie przyznał, zdobyła nagrodę burmistrza miasta Augustowa. Józefa Drozdowska przedstawiła publikację, w której opracowaniu brała udział, a mianowicie wydany niedawno zbiór wierszy o ułanach krechowieckich, "Augustowscy ułani: wybór utworów inspirowanych dziejami 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. Bolesława Mościckiego".

Ci, którzy nie załapali się na audycję nadawaną na żywo, będą mogli wysłuchać jej na stronie Radia Białystok.

Taekwondo
Gruby Benek