• 1
  • 2
piątek, 22 wrzesień 2017 12:54

5 urodziny DKF Kinochłon

Napisane przez EL

Już 2 października miłośnicy sztuki filmowej i teatralnej będą mogli rozpocząć uroczyste obchody 5 urodzin Dyskusyjnego Klubu filmowego "Kinochłon". Impreza urodzinowa potrwa dwa dni, tj. do 3 października. W pierwszym dniu uroczystości widzowie będą mogli obejrzeć film "Cinema Paradiso" w reżyserii G. Tornatore (1998). Film ten został zwycięzcą plebiscytu ogłoszonego przez Kinochłon i to jego widzowie wybrali większością głosów na urodzinową projekcję.

"Cinema Paradiso" opowiada historię znanego włoskiego reżysera Salvatore (Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym "Paradiso". Toto (Salvatore Cascio), jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo (Philippe Noiret), który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena (Agnese Nano), najpiękniejsza dziewczyna w miasteczku, w której zapatrzony w filmowe romanse Toto szaleńczo się zakochuje.

Gościem wieczoru będzie znana już widowni i lubiana przez nią - Diana Dąbrowska. Spotkanie z nią odbędzie się jeszcze przed seansem, bowiem zaraz po nim widzowie są zaproszeni do baru kina na tort, przekąski i lampkę wina. Będzie to okazja do złożenia życzeń jubileuszowych i wpisania się do kroniki.

3 października prawdziwy rarytas. W wyreżyserowanym przez siebie monodramie wystąpi Krystyna Janda. "Ucho, gardło, nóż" to jej autorska adaptacja książki Vedrany Rudan pod tymże tytułem.
Tonka Babić, bohaterka monodramu, to kobieta po pięćdziesiątce, która spędza bezsenną noc. Leży w łóżku przy włączonym bez dźwięku telewizorze i – pochłaniając kolejne tabliczki czekolady – opowiada swoje życie. Przeskakuje z miejsca na miejsce. Tragiczne wydarzenia przeplata komicznymi epizodami, rwie narrację, droczy się z ciekawskim czytelnikiem-podglądaczem. Jest szczera aż do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie. Organizatorzy zaznaczają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

Rezerwacje i sprzedaż biletów na uroczystości prowadzi MDK przy Rynku Zygmunta Augusta 9. Tel. 87 643 36 59 lub 790 22 85 60

Rezerwację należy odebrać najpóźniej do 28 września. Serdecznie zapraszamy!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.