• 1
  • 2
  • 3
piątek, 03 listopad 2017 12:03

Stanisław J. Woś in memoriam w Galerii Pacamera

Napisane przez AZ

Tuż po dniu Wszystkich Świętych i Zaduszkach odbędzie się wernisaż wystawy wspomnieniowej Stanisława J. Wosia. W galerii PAcamera będzie można do końca roku oglądać fotografie bardzo ważnego dla Suwałk zmarłego przed 6 laty artysty.

Wspominając Stanisława Wosia – naszego przyjaciela, jednego z najlepszych polskich artystów fotografików, człowieka, który ukochał Ziemię Suwalską, przykładnego ojca i męża, mamy w sercu ogromny żal, że odszedł od nas o wiele za wcześnie, bo przecież mógł jeszcze wiele dobrego dokonać na polu polskiej kultury i sztuki.
Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą – te słowa ks. Jana Twardowskiego brzmią bardzo mocno w kontekście kruchości ludzkiego życia, tej kruchości, którą wyraźnie i wielokrotnie akcentował Stanisław Woś. Czymże jest człowiek wobec ogromu natury i tajemnicy istnienia? Dlatego w pracach Wosia raczej mało jest wizerunków ludzkich. Wiele za to głębokiej miłości do majestatu natury, niewytłumaczalnej, jeszcze nieodkrytej, potężnej i niesamowitej. Wyraz tej miłości widoczny jest szczególnie w jego pejzażach mistycznych. Jego fotografie są metaforyczne, pełne tajemniczej mocy, symbolicznych znaczeń, odniesień do symboliki wiary, dawnych bytności, pierwotności.
Artysta przywiązany był do tradycyjnej fotografii – neopictorializmu, inspirował się poezją i muzyką, filozofią Arystotelesa i Platona. Twórczość Stanisława Wosia mówi o wyciszeniu i skupieniu, jego fotografie należy kontemplować tak samo, jak otaczające nas piękno tego świata.
Piękne są słowa artysty napisane w roku 2007 i opublikowane w albumie „Szukam światła”: W drodze i po drodze, pochylając się nad kamieniem, przystając w cieniu drzewa lub patrząc w przestrzeń śledzę płynące obłoki, wypatruję śladów pozostawionych przez człowieka i czas. W tęsknotach i marzeniach na granicy jawy i snu szukam światła.
Wystawa w galerii PAcamera wpisuje się w serię wystaw zaduszkowych poświęconych nieżyjącym artystom suwalskim, których sylwetki są prezentowane w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Andrzej Zujewicz

Piątek, 3.11.2017, godz. 18:00
Galeria PAcamera, SOK, ul. Noniewicza 71
wstęp wolny| wystawa czynna do 31.12.2017 roku |prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Pani Ewy Woś

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
Videozoo - Kurier
Drewno opałowe
Weterynarz
DrewSot
KA-MIX