• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 12 grudzień 2017 09:42

KineDok: „Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa”

Napisane przez RED

Intrygujący dokument o bułgarskiej animacji czasów komunistycznych, powiązaniach ówczesnej władzy z artystami i o utalentowanym wujku Tonim.

W latach 60. i 70. w komunistycznej Bułgarii działało znakomite studio filmów animowanych, w którym tworzył jeden z najbardziej znanych bułgarskich animatorów Donyo Donev. Był autorem wielu filmów krótkometrażowych oraz bardzo popularnej w kraju i zagranicą serii animowanej „Trzej głupcy”.

Z filmu Miny Milevej i Veseli Koazakovej dowiadujemy się jednak kilku szerzej nieznanych informacji. Według reżyserek za sukcesem Doneva stał jego asystent, animator Antoni Trayanov, tytułowy „wujek Toni”. Reżyserki dowodzą ponadto w filmie, że Donev i inni znani reżyserzy starszego pokolenia pracujący w studio byli uwikłani we współpracę z tajną policją.

Rozmowy z „wujkiem Tonim”, materiały archiwalne z najważniejszych wydarzeń w historii Bułgarii oraz komentarz reżyserek tworzą fascynujący film, który zabiera nas w podróż w świat komunistycznej rzeczywistości, opanowanej przez korupcję i wszechobecną kontrolę państwa, w którym współpraca twórcza między artystami zależna jest od aparatu państwowego.

„Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa” (Bułgaria, 2013)
reż. Mina Mileva, Vesela Kazakova
czas trwania: 86 minut

Środa, 13.12.2017, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5 Suwałki
wstęp wolny

Źródło: SOK

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
Eureka
Drewno opałowe
Tepete - Auto zastępcze
GENERALI
Weterynarz