• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
wtorek, 30 styczeń 2018 20:05

Twórcy piękna

Napisane przez RED

„Duchowość w sztukach wizualnych Pracowni Sztuk Pięknych SOK” to tytuł wydanej niedawno przez Suwalski Ośrodek Kultury wyjątkowej książki. Jej autorem jest Mieczysław Iwaszko, artysta plastyk, instruktor SOK i pedagog. Pozycja napisana z myślą o nauczycielach, aby ich uwrażliwić na dostrzeganie talentów i pomoc w ich rozwijaniu, rodziców, aby pielęgnowali kreatywność swoich dzieci, wreszcie, i może przede wszystkim – dzieciach i młodzieży. Zwłaszcza do tych posiadających predyspozycje i zamiłowanie do tworzenia, aby uwierzyli w siłę swojej pasji, bo talent to unikalny dar, wymagający szczególnej troski.

Autor książki na kartach publikacji nie tylko dzieli się refleksjami na temat prowadzonych zajęć, relacji z uczestnikami oraz satysfakcji i problemów, jakie niesie za sobą praca animatora, ale również podpowiada, jak nauczyć grupę współodczuwania przekazu artystycznego piękna, aby było ono u każdego odrębne, własne, indywidualne. Czytelnik otrzymuje podstawowe informacje na temat zakresu i tematyki zajęć, ich uczestników oraz technik plastycznych stosowanych w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Przekonuje, że zajęcia w pracowni to wspólnota, do której wchodzi się bez zadawania pytań, gdzie ważna jest samodzielna decyzja, autentyczność i zaciekawienie światem sztuki, a dzięki kreatywności i wolności twórczej młodych stają się niemal mistyczną lekcją. Uczestnicy spotkań prowokują innych i siebie samych do rozmowy na temat sztuki, sposobów spędzania wolnego czasu, przyjaźni, miłości i postrzegania świata.

Atutem wydawnictwa jest wysoki poziom merytoryczny, graficzny i edytorski, a także jego ogromna rola w promowaniu utalentowanej młodzieży z regionu odkrywających w sobie talent i siłę pasji. Ich wrażenia z pierwszego kontaktu z pracownią, motywacje, które skłoniły ich do uczestnictwa w przygodzie ze sztuką oraz uwagi samego artysty o roli sztuki w kształtowaniu osobowości podopiecznych to bodaj najwartościowsze fragmenty publikacji. „Autor programu pracowni głęboko wierzy, że każde dziecko, młody człowiek czy starsza osoba ma swoją opowieść, a jego zadaniem jest jedynie pomóc, aby ta opowieść wybrzmiała najpełniej. Mieczysław powiedziałby zapewne – NAJPIĘKNIEJ” – napisał w komentarzu do książki artysta plastyk Wiesław Szumiński.

Książka już trafiła do bibliotek szkolnych w regionie, suwalskiej biblioteki publicznej oraz do książnic na terenie gmin powiatu suwalskiego. Jest również dostępna w Suwalskim Ośrodku Kultury. Została wydana w ramach programu „Edukacja Kulturalna” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tytuł projektu: „Dedal w Ośrodku Kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna”.

Dorota Skłodowska

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
Zakład stolarski
Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
Weterynarz
Biuro Rachunkowe [Kondracka]
KA-MIX
Drewno opałowe
Biuro Rachunkowe [Rafałko]