• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 20 marzec 2018 21:27

O potędze snów i… miłości

Napisane przez AK

Wiosna już zdaje się z nami witać – słońce zagląda częściej, i choć czasem jeszcze przymrozi, to już inaczej pachnie powietrze... Augustowski DKF „Kinochłon” w ramach pierwszego tej wiosny seansu pokaże zjawiskowy (!) filmowy poemat o miłości.

W poniedziałek 26 marca o godzinie 18:30, za sprawą produkcji „Dusza i ciało”, w reżyserii Ildikó Enyedi, zajrzymy do... rzeźni. Tam pracują główni bohaterowie węgierskiego kandydata do Oscara – Mária, kontrolerka jakości i Endre, dyrektor do spraw ekonomicznych. Nowoczesna ubojnia, w której tygodniowo przerabia się tony mięsa, jest tłem dla pięknego, subtelnego romansu. Dwoje spokojnych ludzi, próbujących w codziennym życiu ukrywać swoje fizyczne niedoskonałości, odkrywa braterstwo dusz. Dusz, które śnią ten sam sen, bo tam dużo łatwiej wyrazić swoje uczucia, niż tu – w realnym świecie, w rzeźni, w której na co dzień leje się tyle krwi.

Nie sposób się nie zakochać w tej historii. Jak przekonuje krytyka – uwodzi niepowtarzalnym klimatem, baśniowością, humorem i liryzmem, pomimo tego, że jej bohaterowie nie są piękni, młodzi i pełni energii; zmęczeni życiem, własną niedoskonałością i otaczającą rzeczywistością, podejmują ryzyko.
Podobnie jak reżyserka, która dość ryzykownie rozgrywa ten romans w rzeźni, a swoją opowieść buduje na czasem mocno kłujących w oczy kontrastach. Nie epatuje jednak brutalnością – jej celem nie jest wywołanie w widzu obrzydzenia, a wzbudzenie niepewności i niepokoju. Takie ryzyko czasem się opłaca – obraz został obsypany nagrodami w tym Złotym Niedźwiedziem na 67. MFF w Berlinie czy Złotą Żabą na Camerimage, choć wyścig po Oscara przegrał z „Fantastyczną kobietą”.

Dostrzec piękno między rzeźniczymi hakami pomoże nam Maciej Białous, doskonale znany stałej widowni Kinochłona, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku. W pracy naukowej zajmuje go, przede wszystkim, socjologia filmu, ale z zapałem podchodzi także do przestrzeni miejskiej, pamięci zbiorowej, polityki pamięci i filmów, których nikt inny nie lubi. Liczymy na to, że odczaruje dla nas rzeźnię w Budapeszcie.

Bądźcie razem z nami – zapraszamy!
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

 

Alicja Kędzierska
Z Rady Programowej
DKF KINOCHŁON

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
Opał klasy PREMIUM
Eureka
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
GENERALI
Drewno opałowe