• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 20 marzec 2018 21:27

O potędze snów i… miłości

Napisane przez AK

Wiosna już zdaje się z nami witać – słońce zagląda częściej, i choć czasem jeszcze przymrozi, to już inaczej pachnie powietrze... Augustowski DKF „Kinochłon” w ramach pierwszego tej wiosny seansu pokaże zjawiskowy (!) filmowy poemat o miłości.

W poniedziałek 26 marca o godzinie 18:30, za sprawą produkcji „Dusza i ciało”, w reżyserii Ildikó Enyedi, zajrzymy do... rzeźni. Tam pracują główni bohaterowie węgierskiego kandydata do Oscara – Mária, kontrolerka jakości i Endre, dyrektor do spraw ekonomicznych. Nowoczesna ubojnia, w której tygodniowo przerabia się tony mięsa, jest tłem dla pięknego, subtelnego romansu. Dwoje spokojnych ludzi, próbujących w codziennym życiu ukrywać swoje fizyczne niedoskonałości, odkrywa braterstwo dusz. Dusz, które śnią ten sam sen, bo tam dużo łatwiej wyrazić swoje uczucia, niż tu – w realnym świecie, w rzeźni, w której na co dzień leje się tyle krwi.

Nie sposób się nie zakochać w tej historii. Jak przekonuje krytyka – uwodzi niepowtarzalnym klimatem, baśniowością, humorem i liryzmem, pomimo tego, że jej bohaterowie nie są piękni, młodzi i pełni energii; zmęczeni życiem, własną niedoskonałością i otaczającą rzeczywistością, podejmują ryzyko.
Podobnie jak reżyserka, która dość ryzykownie rozgrywa ten romans w rzeźni, a swoją opowieść buduje na czasem mocno kłujących w oczy kontrastach. Nie epatuje jednak brutalnością – jej celem nie jest wywołanie w widzu obrzydzenia, a wzbudzenie niepewności i niepokoju. Takie ryzyko czasem się opłaca – obraz został obsypany nagrodami w tym Złotym Niedźwiedziem na 67. MFF w Berlinie czy Złotą Żabą na Camerimage, choć wyścig po Oscara przegrał z „Fantastyczną kobietą”.

Dostrzec piękno między rzeźniczymi hakami pomoże nam Maciej Białous, doskonale znany stałej widowni Kinochłona, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku. W pracy naukowej zajmuje go, przede wszystkim, socjologia filmu, ale z zapałem podchodzi także do przestrzeni miejskiej, pamięci zbiorowej, polityki pamięci i filmów, których nikt inny nie lubi. Liczymy na to, że odczaruje dla nas rzeźnię w Budapeszcie.

Bądźcie razem z nami – zapraszamy!
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

 

Alicja Kędzierska
Z Rady Programowej
DKF KINOCHŁON

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.