• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 16 kwiecień 2018 10:44

O Rosji, Rosjanach i stereotypach

Napisane przez  MT

Łukasz Jasina to absolwent prawa, historii i dziennikarstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, doktor nauk humanistycznych, filmoznawca, analityk spraw dziejących się na obszarze postradzieckim, stały felietonista „Kultury Liberalnej”. Był gościem DKF Kinochłon podczas IV edycji Namiarów na Oscary w kinie Iskra w marcu tego roku.

Rozmowę przeprowadził Maciej Trojanowski – uczeń I klasy I LO im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie, autor blogu „Czytanie Jest Spoko”.

Co takiego ma w sobie rosyjska kinematografia, że zawsze przyciąga takie grono zainteresowanych?

My Polacy lubimy podyskutować o dobru, złu, życiu, zobaczyć jak jest gorzej, jak jest lepiej. Rosjanie mają bardzo podobny sposób pojmowania tych spraw i dlatego w Polsce na tę kinematografię idziemy. Lubiliśmy kiedyś bardzo czytać rosyjskie książki, lubimy rosyjskie kino. W krajach wschodnioeuropejskich jest ta pewna wrażliwość, której na Zachodzie już nie ma.

Dlaczego młodym, często również polskim aktorom, opłaca się jeździć właśnie do Rosji?

Niektórzy jadą dlatego, że im po prostu dobrze płacą. W Rosji jest robionych więcej filmów, a młodzi aktorzy są dobrze przygotowani i mogą liczyć tam na dobrą pracę. Przykładami są tutaj Paweł Deląg, Karolina Gruszka, Mateusz Damięcki. Polacy dają rosyjskim filmom taką ‘zachodniość’, przez co są tam pożądani. W Polsce choćbyśmy nie wiem ile pieniędzy wyłożyli na produkcję filmową, nigdy nie stworzymy wystarczającej liczby miejsc pracy dla młodych aktorów. Jesteśmy za małym krajem.

Na naszym terenie każda impreza związana z kulturą rosyjską cieszy się dużą popularnością. Teoretycznie powinien pozostać nam niesmak po zaborach i wojnach, a jest wręcz przeciwnie. Dlaczego?

My Polacy umiemy widocznie oddzielać kulturę od reszty. Z Niemcami też się tego nauczyliśmy: w Polsce gra się Mozarta czy Beethovena. Co więc szkodzi, aby tak samo było z Rosjanami? Oczywiście czym innym jest puszczanie filmów wojennych, gdzie gloryfikuje się rosyjską agresję albo Chór Aleksandrowa, gdzie śpiewa się piosenki, pod którymi mordowano wielu Polaków. Zwłaszcza tutaj w Augustowie może to być bolesną kwestią z powodu niewyjaśnionej jeszcze kwestii Obławy Augustowskiej i wciąż odmawiającej współpracy Rosji.

Skąd wzięły się wszystkie te stereotypy na temat Rosji? A może to wcale nie stereotypy?

Rosja jest krajem, gdzie żyje wyjątkowo wielu pijaków i gdzie wszechobecna jest bieda.

Jednak funkcjonuje też powiedzenie ,,pijany jak Polak’’.

O nas też myśli się czasem podobnie. Stereotypy mają to do siebie, że biorą się zawsze z cząstek prawdy, dużej ilości zła oraz złośliwości. Jedyny sposób walki z nimi to poznawanie tych krajów. Jeżeli chcemy zmienić swoją wiedzę o Rosji, to traktujmy Rosjan tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Poznawajmy Rosję. Ona nie jest nam daleka i mam nadzieję, że kiedyś sprawy polityczne się wyprostują; będzie otwarta normalna turystyka do Kaliningradu, który znajduje się niedaleko od nas, bliżej niż Warszawa. Będą tam mistrzostwa świata i wątpię, czy ludzie z Augustowa się tam wybiorą, bo podróżowanie do Rosji jest rzeczą trudną, która również nie przystaje do naszej mentalności. Ledwo się nauczyliśmy jeździć na Litwę. Uczmy się. Mamy takie piękne czasy, że nawet jak do Rosji nie pojedziemy, to istnieje wiele źródeł na jej temat w internecie.

Bardzo dziękuję za możliwość przeprowadzenia z panem rozmowy.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^