• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 19 kwiecień 2018 18:19

Wyczekiwane Muzeum Pamięci Sybiru ma wykonawcę

Napisane przez Emilia Paliwoda-Burak
Wizualizacja Muzeum Pamięci Sybiru Wizualizacja Muzeum Pamięci Sybiru UM Białystok

18 kwietnia władze Białegostoku, przy obecności Sybiraków i ich rodzin, podpisały umowę z wykonawcą gmachu Muzeum Pamięci Sybiru. Przedsięwzięcie powierzono firmie Budimex z Warszawy. Inwestycję samorządu na kwotę 37,5 mln zł współfinansuje resort kultury. Budynek ma być gotowy w listopadzie przyszłego roku.

Muzeum Pamięci Sybiru będzie mieścić się w historycznym budynku, po dawnym magazynie nr 5, przy ulicy Węglowej. Ma być to najnowocześniejsze, i jak mówi dyrektor Muzeum prof. Wojciech Śleszyński, „największe na miarę europejską muzeum na wschód od Wisły”. Kompleks ma być poświęcony czterem wielkim deportacjom na Sybir, zorganizowanych w latach 40 XX wieku, losom zesłańców i ich katordze. Opowiadać ma też ogólnie o wielkiej krainie, jaką jest Syberia, o jej walorach przyrodniczych, warunkach klimatycznych i historii. Do ekspozycji, która mieścić się będzie w budynku magazynu ma zostać dobudowany nowoczesny kompleks administracyjny. Poza ekspozycją przewidziano sale edukacyjne, bibliotekę, kawiarnię i sale konferencyjne. W tworzeniu Muzeum władze proszą o pomoc wszystkie osoby, które mają i mogą przekazać pamiątki, nawet najdrobniejsze rzeczy osobiste, by zachować je dla kolejnych pokoleń. Prace budowlane mają ruszyć w ciągu 2 tygodni od dnia podpisania umowy.

 

Obecnie MPS mieści się w centrum Białegostoku przy ul. Henryka Sienkiewicza. Jest to sala z wybranymi ekspozycjami. Wystawa stała Centrum Edukacyjno-Wystawienniczego MPS jest ilustrowaną osobistymi pamiątkami, dokumentami i fotografiami, opowieścią o losach Polaków przymusowo deportowanych w głąb Rosji Sowieckiej w latach II wojny oraz późniejszych aż do 1956 roku. Wystawę można zwiedzać w zorganizowanych grupach jak i indywidualnie.

 

Wiele mieszkańców naszych okolic przeżyło wywózki na Sybir. Przeczytaj też: 

>>> Syberia – „pamiątka” z dzieciństwa…

>>> "Jestem dumna, że miałam takiego dziadka"

>>> Niesamowite spotkanie z książką i autorką

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
Weterynarz
DrewSot
Drewno opałowe