• 1
  • 2
  • 3
sobota, 05 maj 2018 12:13

Śmiech przez łzy...

Napisane przez Anita Klebanowska
Polska Kronika Filmowa w Augustowie Polska Kronika Filmowa w Augustowie fot. Jakub Jackiewicz

O moc majówkowej rozrywki w naszym mieście szczególnie zadbały Augustowskie Placówki Kultury. Jedną z atrakcji był niecodzienny pokaz Polskiej Kroniki Filmowej, na który tłumnie przybyli mieszkańcy i turyści.

Augustowski Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon w ramach Augustowskiej Majówki zorganizował w Miejskim Domu Kultury bezpłatny pokaz filmowy, który w połączeniu z kulinarnymi niespodziankami i rozmową z gościem specjalnym, wprowadził wszystkich uczestników w wyjątkowy klimat PRL. Pokaz odbył się 2 maja o 19:00. W zaproszeniu mogliśmy o kronikach przeczytać: "Pośród tych nasyconych propagandą i politycznym sosem, można odnaleźć i takie wywołujące uśmiech lub rozczulające" - i właśnie takie reportaże mogliśmy zobaczyć na ekranie. Wisienką na torcie była kronika dotycząca wypoczynku klasy robotniczej w Augustowie.

Prowadzącymi spotkanie był Bartek Świerkowski, autor DKF Kinochłon, który zajął się scenografią i oprawą wydarzenia oraz gość specjalny Radek Bućko, pochodzący z Augustowa pomysłodawca i założyciel portalu KurortAugustow.pl, gdzie można podziwiać zdjęcia Augustowa z lat 60., 70., 80., autorstwa pana Ludwika Jaworskiego. Po pokazie poprowadzili bardzo ciekawą rozmowę opartą na wspomnieniach dotyczących kronik. W rozmowę chętnie włączała się widownia będącą na sali. To głos z sali podsumował pokaz, jako wywołujący śmiech, ale śmiech przez łzy...

Zarówno przed pokazem, jak i po nim, była czynna kawiarenka wpisująca się w klimat dawnego ustroju, gdzie można było spróbować kanapeczki z "kaczym żerem" czy śledzika, napić się oranżady i skosztować innych specjałów kojarzących się z PRL.

Całe spotkanie było bardzo udaną podróżą w czasie. Oby więcej tego typu inicjatyw w naszym mieście.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
Videozoo - Kurier
Weterynarz
DrewSot
Drewno opałowe
KA-MIX