• 1
  • 2
sobota, 26 maj 2018 16:11

Spotkanie z autorem "Świtu nad Augustowem"

Napisane przez Anita Klebanowska
Janusz Sowiński w Miejskiej Bibliotece Publicznej Janusz Sowiński w Miejskiej Bibliotece Publicznej fot. Anita Klebanowska

Promocja najnowszego tomiku wierszy Janusza Sowińskiego pt. "Świt nad Augustowem" odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej 24 maja o 18:00. W swojej twórczości Janusz Sowiński docenia drobne rzeczy, przede wszystkim piękno natury, czego dzisiaj tak sobie skąpimy.

Janusz Sowiński jest autorem licznych wierszy i opowiadań, animatorem życia literackiego przy Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie. Tu mieszka. Urodził się w roku 1935 w Piotrkowie Trybunalskim. Z wykształcenia jest technologiem leśnictwa. Wydał kilkanaście tomików, ale jego utwory drukowano również w wielu tytułach prasowych. Opublikował także dwa zbiory opowiadań: Opowieści znad Necka - 2006 oraz Przypadkowe spotkania - 2006 i opracował redakcyjnie 8 almanachów środowiskowych.

Czwartkowe spotkanie poprowadziła "po fachu", bo również poetka, Józefa Drozdowska. Wspomnieniom nie było końca. Poeta swój pierwszy wiersz napisał dla mamy, jako uczeń szkoły podstawowej. Niestety utwór nie zachował się do dnia dzisiejszego, zaginął w efekcie wielu przeprowadzek autora.

Rozmowa, wydawałaby się o rzeczach prostych, czasami nawet banalnych, ale jednak przypomniała zabieganemu człowiekowi, dziennikarzynie w ferworze obowiązków, o tym, co ważne, jeśli nie najważniejsze. Tak to właśnie jest z wierszami pana Sowińskiego. Ich tematyka to często drobne rośliny, piękno przyrody, chwila, taka jak brzask, świt, zmierzch... Coś często nieuchwytnego, poeta umie uchwycić i pięknie opisać. Pan Sowiński docenia drobne rzeczy, docenia piękno natury, czego dzisiaj tak sobie skąpimy.

Wsłuchiwaliśmy się w słowa poetów prowadzących dialog i udzielał się nam ich spokój ducha. Po raz kolejny okazało się, że człowiek przez lata wznosi wielopoziomowe konstrukcje wyimaginowanych potrzeb, a tak naprawdę wciąż potrzebuje niewiele.

Uczestnicy brali czynny udział w rozmowie. Nie zabrakło elementów zabawy. Odbył się quiz, podczas którego odczytywaliśmy wiersze poety, a autor miał odgadnąć jego tytuł. Na koniec spotkania fani Janusza Sowińskiego mieli okazję zamienić z nim słowo i zebrać dedykacje z autografami na swoich tomikach. Przykładowy wiersz pana Janusza publikujemy poniżej.

Papieska wizyta

Zszedł z pokładu statku
Stopami dotknął ziemi
Na której stoi
Cudowna kaplica

Zajaśniała twarz
Rozbłysła Korona
Gdy do Matki Boskiej
Wzniósł ramiona

A wiatr
Przyczajony w dzwonie
Potrącał serce

Zostawił tutaj
Modlitw i próśb wiele
I zawierzył
Pani ze Studzienic
Augustowską Ziemię

Gruby Benek