• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 17 czerwiec 2018 09:14

Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach

Napisane przez Anita Klebanowska
pomnik ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach pomnik ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach fot. Anita Klebanowska

Mający około trzech metrów monument z brązu znajduje się na rondzie u zbiegu ulic Reja i Armii Krajowej. Symbol ofiar Obławy Augustowskiej przedstawia dłonie oplecione drutem kolczastym, wzniesione ku niebu.

Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 17 czerwca ok. godziny 11:00. Poprzedziła je Msza święta o 10:00 w kościele pw. Bożego Ciała w Suwałkach, której przewodniczył metropolita gdański abp Leszek Głódź.

Obława to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej. Miała ona na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Obława augustowska nazywana jest niekiedy „Małym Katyniem”. 12 lipca 1945 r. oddziały NKWD i SMIERSZ rozpoczęły obławę, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Autorką pomnika upamiętniającego ofiary Obławy Augustowskiej w Suwałkach jest architekt z Gdyni Aleksandra Cwilewicz.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot