• 1
  • 2
  • 3
  • 4
poniedziałek, 25 czerwiec 2018 17:36

Zmarł Wiesław Osewski - światowej klasy artysta pochodzący z Augustowa

Napisane przez  Anita Klebanowska
Wiesław Osewski Wiesław Osewski

21 czerwca na oddziale kardiologicznym suwalskiego szpitala zmarł Wiesław Osewski, znany grafik, malarz, rysownik. Miał 69 lat.

Wiesław Osewski urodził się w Augustowie w roku 1949, ale od kilkudziesięciu lat mieszkał w Suwałkach. Artysta plastyk utworzył tysiące szkiców, rysunków satyrycznych, okładek, plakatów i ekslibrysów. Opracował ilustracje do ponad 26 książek augustowskich i suwalskich pisarzy, poetów oraz kilkunastu wydawnictw. Tworzył również dla czasopism, w tym "Krajobrazów" i "Jaćwieży". Był też poetą, autorem opowiadań oraz książki satyrycznej "Pożarcie śmiechu" (1998).

W młodości mieszkał w Augustowie w dzielnicy Wypusty. Uczył się w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym nr 1 przy ul. Młyńskiej 35.

- Miał wiele wystaw indywidualnych, uczestniczył wielu wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce i za granicą. Uczestniczył w życiu artystycznym i literackim, w tym na terenie Augustowa. Ilustrował nasze książki, opracowywał graficznie antologie augustowskie: "Tam prosto do Augustowa" i "Opowieść o ziemi augustowskiej". Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, przyjeżdżał na spotkania literackie do naszego miasta. Jesienią ub.r. uczestniczył wraz z żoną Barbarą w MDK w wieczorze imieninowym poświęconym twórczości Tadeusza Dawidejta. Czynnie uczestniczył i towarzyszył nam w Diecezjalnych Spotkaniach Środowisk Twórczych. Będzie nam Go bardzo brakowało. Niech pozostanie w naszej serdecznej pamięci - wspomina artystę poetka Józefa Drozdowska.

Wiesław Osewski w 1983 roku otrzymał Medal Honorowy na X Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Jest to najważniejsze światowe wyróżnienie. Jego prace, znajdują się w muzeach m.in. w Niemczech, Belgii, Włoszech i Francji. Artysta za życia podkreślał, że pierwszy exlibris wykonał mając już 13 lat a rok później podjął naukę w technikum plastycznym w Supraślu, z tym, że zawsze chciał być rzeźbiarzem. Dopiero po pierwszym roku studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku zmienił zdanie i przeniósł się na malarstwo.

- On i Jego spojrzenie na świat mają w sobie coś z żartu i mądrości Stańczyka – ocenił prof. Andrzej Strumiłło, który napisał wstęp do „Teki twórczości Wiesława Osewskiego”, albumu podsumowującego 40 lat twórczości. - Jego dziełem są tysiące grafik, szkiców z natury, rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych i prasowych, okładek, opracowań edytorskich, plakatów... w dużej części poświęconej Ziemi Suwalskiej, jej historii, legendom, przyrodzie i ludziom.

Komentarze  

#1 Augustów 2018-06-26 13:17
Augustów i Suwałki są dumne z Naszego Brata!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^