• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 25 czerwiec 2018 17:36

Zmarł Wiesław Osewski - światowej klasy artysta pochodzący z Augustowa

Napisane przez Anita Klebanowska
Wiesław Osewski Wiesław Osewski

21 czerwca na oddziale kardiologicznym suwalskiego szpitala zmarł Wiesław Osewski, znany grafik, malarz, rysownik. Miał 69 lat.

Wiesław Osewski urodził się w Augustowie w roku 1949, ale od kilkudziesięciu lat mieszkał w Suwałkach. Artysta plastyk utworzył tysiące szkiców, rysunków satyrycznych, okładek, plakatów i ekslibrysów. Opracował ilustracje do ponad 26 książek augustowskich i suwalskich pisarzy, poetów oraz kilkunastu wydawnictw. Tworzył również dla czasopism, w tym "Krajobrazów" i "Jaćwieży". Był też poetą, autorem opowiadań oraz książki satyrycznej "Pożarcie śmiechu" (1998).

W młodości mieszkał w Augustowie w dzielnicy Wypusty. Uczył się w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym nr 1 przy ul. Młyńskiej 35.

- Miał wiele wystaw indywidualnych, uczestniczył wielu wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce i za granicą. Uczestniczył w życiu artystycznym i literackim, w tym na terenie Augustowa. Ilustrował nasze książki, opracowywał graficznie antologie augustowskie: "Tam prosto do Augustowa" i "Opowieść o ziemi augustowskiej". Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, przyjeżdżał na spotkania literackie do naszego miasta. Jesienią ub.r. uczestniczył wraz z żoną Barbarą w MDK w wieczorze imieninowym poświęconym twórczości Tadeusza Dawidejta. Czynnie uczestniczył i towarzyszył nam w Diecezjalnych Spotkaniach Środowisk Twórczych. Będzie nam Go bardzo brakowało. Niech pozostanie w naszej serdecznej pamięci - wspomina artystę poetka Józefa Drozdowska.

Wiesław Osewski w 1983 roku otrzymał Medal Honorowy na X Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Jest to najważniejsze światowe wyróżnienie. Jego prace, znajdują się w muzeach m.in. w Niemczech, Belgii, Włoszech i Francji. Artysta za życia podkreślał, że pierwszy exlibris wykonał mając już 13 lat a rok później podjął naukę w technikum plastycznym w Supraślu, z tym, że zawsze chciał być rzeźbiarzem. Dopiero po pierwszym roku studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku zmienił zdanie i przeniósł się na malarstwo.

- On i Jego spojrzenie na świat mają w sobie coś z żartu i mądrości Stańczyka – ocenił prof. Andrzej Strumiłło, który napisał wstęp do „Teki twórczości Wiesława Osewskiego”, albumu podsumowującego 40 lat twórczości. - Jego dziełem są tysiące grafik, szkiców z natury, rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych i prasowych, okładek, opracowań edytorskich, plakatów... w dużej części poświęconej Ziemi Suwalskiej, jej historii, legendom, przyrodzie i ludziom.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

KA-MIX
DrewSot