• 1
  • 2
wtorek, 26 czerwiec 2018 15:05

Wiły wianki i wrzucały je do falującej wody rzeki Netty

Napisane przez Anita Klebanowska
Wianki nad rzeką Netta 2018 Wianki nad rzeką Netta 2018 fot. Bogusław Dudziuk

Dawniej podczas Nocy Świętojańskiej dziewczęta wiły wianki i rzucały je na taflę wody z nadzieją, że wyłowi je ukochany. Współczesne chłopaki nie uganiają się za wiankami, natomiast tradycja wicia wianków jest pretekstem do zabawy w wyjątkowym klimacie.

Nie inaczej jest w Augustowie. Sobotnia noc, Noc Świętojańska, populistycznie nazywana palinocką została uczczona przez mieszkańców po raz trzeci. "Będzie muzycznie, magicznie i lirycznie" - zapowiadano imprezę. I tak właśnie było 23 czerwca.

Niestety deszczowa pogoda skutecznie zniechęciła wielu mieszkańców. Na początku w obchodach Nocy Świętojańskiej uczestniczyła zaledwie garstka osób. Jednak wpadające w ucho rytmy przyciągnęły więcej śmiałków i event nabrał rozmachu. Piknik rodzinny rozpoczął się o godzinie 18.30 na Błoniach nad rzeką Nettą, a jego uczestników czekało wiele atrakcji. Oprócz wicia wianków i ogniska, Witold Vargas uraczył obecnych jedną ze słowiańskich legend. Podczas imprezy można było usłyszeć muzykę takich zespołów jak Kavem Folk Group, Teatr Piosenki APK czy O’key. Na zakończenie wystąpił zespół Krůk, a w przerwie odbyło się rzucanie wianków do rzeki. Szkoda, że przez deszcz jedynie uczestnicy z parasolami i w kurtkach przeciwdeszczowych mogli wytrwać do końca.

Podlaskie tradycje związane z Nocą Świętojańską to nie tylko wicie i puszczanie wianków po wodzie. W wielu miejscach nadal kultywuje się zwyczaj tańca dziewcząt wokół rozpalonego w nocy ogniska, czy też obrzęd zarzucania wianków przez głowę na drzewa. Popularne jest również organizowanie poszukiwań legendarnego kwiatu paproci, który według słowiańskich wierzeń miał zakwitać raz w roku, właśnie w czasie przesilenia letniego, a znalazcy zapewniać miał bogactwo i dostatek.'

Zatem czerpiąc z tradycji naszych pradziadów, możemy i dziś świetnie się bawić. Organizatorom życzymy, by podczas 4. edycji Wianków nad rzeką Nettą pogoda była bardziej łaskawa.

Gruby Benek