• 1
  • 2
  • 3
środa, 18 lipiec 2018 09:17

Metalowe brzmienie Amnestii

Napisane przez MT
Metalowe brzmienie Amnestii fot. Karolina Barszczewska

Nie każde miasto może pochwalić się porządnym zespołem metalowym. Augustów może, dzięki zespołowi AmnestiA i grupie uzdolnionych muzyków w nim grających. Ich teksty są m.in. o walce z przeciwnościami i przełamywaniem strachu. Więcej informacji o zespole w poniższym wywiadzie:

Skąd pochodzicie jako zespół?
Mechanic: Nasz dwójka pochodzi z Augustowa. Trochę zmienia nam się obecnie skład, prawdopodobnie nowy członek również będzie z Augustowa. Rudy jest z Ełku a Marecki z Olecka.

The Pest, skąd wziął się twój image, który prezentujesz na scenie?
Jeżeli chodzi o maskę to po prostu wolałbym pozostać incognito. Gitary zawsze podobały mi się w mniej tradycyjnych kształtach stąd wybór padł na firmę B.C. Rich, naprawdę świetne wiosła.

Kiedy narodził się pomysł na zespół?
The Pest: W lutym 2015 roku. Tak naprawdę zespół powstał w Olecku z inicjatywy gitarzysty Mareckiego.

Do dnia dzisiejszego ostał się pierwotny skład?
The Pest: Były zmiany. I to dużo. Do końca 2016 r. graliśmy w pierwszym składzie. Później, w styczniu, zmienił się nam perkusista. W marcu 2017 dotarł nowy gitarzysta - Rudy, a w lipcu ubiegłego roku w skład zespołu wszedł Marcin.

Jaki gatunek metalu gracie, hard, death, heavy?
Mechanic: Po prostu metal. Nie katalogujemy go, aby dotrzeć do szerszej publiki.
The Pest: Trochę thrash'u, trochę death metalu i wszystkich innych. Nie ograniczamy się. My określamy to jako metal, i gramy metal.

Jak przyjęła się niedawno wydana płyta?
Mechanic: Przyjęła się dobrze. Póki co, nie dotarły do nas negatywne opinie. Również portale zajmujące się recenzowaniem albumów muzycznych bardzo pochlebnie się o nas wypowiadają.

Sam krążek wydała wytwórnia czy była to akcja croudfingowa?
Mechanic: Nagranie zarówno płyty jak i teledysku sfinansowaliśmy z własnych funduszy.
The Pest: Płyta została sfinalizowana z kasy zarobionej na koncertach. Jeżeli chodzi o wydanie fizyczne, trzeba jeszcze trochę poczekać. Może znajdzie się zainteresowana wytwórnia. Na chwilę obecną jeszcze takowej nie ma.

A dlaczego nazwa ,,AmnetiA''?
The Pest: Trzeba byłoby zapytać o to naszego gitarzystę Mareckiego. W zasadzie był to jego pomysł. Kiedy dołączyłem - mimo iż jako jeden z pierwszych członków zespołu - do ekipy tworzącej zespół, nazwa już istniała.

Mechanic, jaki był twój wcześniejszy zespół, zanim trafiłeś do Amnestii?
Przed AmnestiĄ było ich wiele. Ostatni to Bifrost z Suwałk, gdzie grałem przede wszystkim rock metal. Była to trochę lżejsza muzyka, niż w Amnestii, na pewno inna, ale można nazwać to przejściem pod inną banderę.

Kiedy można przyjść na najbliższy koncert?
W najbliższy czwartek, 19.07, na Oleckiej Scenie Muzycznej podczas pierwszego dnia festiwalu Przystanek Olecko. Godzina 19:45 to czas, kiedy wejdziemy na scenę. Będzie to jedyny koncert z gościnnym udziałem Krissa z gołdapskiej formacji Manipulation, który zagra z nami na perkusji. Następny koncert już z nowym wokalistą odbędzie się 25 sierpnia w Gdańsku, gdzie zagramy na jednej scenie z gdańską ekipą Explozer oraz ełckim Bombshelter.

Jest też szansa usłyszeć was w Augustowie?
The Pest: Na chwilę obecną mamy trochę zawirowań ze składem. Zaraz po nagraniu płyty i teledysku odszedł od nas perkusista. Byliśmy zmuszeni podjąć pewne radykalne kroki. Marcin z wokalu wskakuje na perkusję. Jak wspomniał na początku, na wokal prawdopodobnie wpadnie chłopak z Augustowa, więc będzie nas już stąd trzech. Jak ustabilizuje się skład to na pewno będziemy coś organizować bliżej.

Kto był waszym muzycznym guru?
The Pest: W moim przypadku było akurat tak, że kiedy zacząłem słuchać cięższej muzyki, metalu, to samoistnie wyszło, że złapałem za gitarę. Na początku grałem na akustycznej, potem na elektrycznej, a wylądowałem na basowej.
Mechanic: U mnie nie było kogoś specjalnego. Takiej muzyki słuchało się za małolata i tyle. Jestem perkusistą, ale złożyło się tak, że w Amnestii wylądowałem na wokalu. Był to mój ,,debiut’’, bo nie robiłem tego wcześniej. W dzieciństwie słuchało się Metalliki i stąd zajawka na perkusję. Jeśli chodzi o cięższe gatunki, to ciężkim metalem zainteresowałem się również z uwagi na podobające mi się szybkie partie perkusyjne. Chciałem się ich uczyć i dlatego zacząłem słuchać ostrzejszych rytmów.

Kto wymyślił wstęp do Facebookowych postów?
The Pest: To był akurat pomysł Marcina, choć może trochę nieświadomie. W wersji koncertowej jednego z kawałków, bodajże ,,Ravens’’, Marcin wykrzykuje na początku powiedzmy powitanie. Nie ma tego na płycie, ale kto był na koncertach, ten wie o co chodzi.

Co staracie się przekazać swoimi utworami?
The Pest: Pomysły na teksty czerpiemy z życia i tego co nas otacza. Ogólnie można powiedzieć, że są o naszej codziennej walce i konieczności przełamania strachu i zmierzenia się z przeciwnościami.

Dziękuję za rozmowę.

Wszystkich wielbicieli mocnych brzmień (ale nie tylko) zapraszamy do przesłuchania pierwszego krążka Amnesttii - ,,Reborn’’. Dostępny jest on TUTAJ

Rozmawiał: Maciej Trojanowski

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot
KA-MIX