• 1
  • 2
  • 3
piątek, 20 lipiec 2018 18:56

Kryminalna strona Augustowa

Napisane przez MT
Kryminalna strona Augustowa fot. Czwarta Strona

Postaci pisarza Remigiusza Mroza nie trzeba przedstawiać nikomu, kto chociaż w minimalnym stopniu interesuje się czytaniem. Jego książki jeszcze przed premierą zdobywają statusy bestselerów, a slogany reklamujące najnowsze tytuły są począwszy od paczkomatów, na bilbordach skończywszy. 

Sam autor jest niezwykle popularny, ale mniejsza część osób wie o tym, że akcja jednej z jego książek dzieje się na terenie Augustowa i okolic.

Książką tą jest drugi tom świetnej prawniczej serii o nieszablonowej pani prawnik Joannie Chyłce. ,,Zaginięcie’’ - bo taki jest jej tytuł – to historia poszukiwań trzyletniej dziewczynki, która zaginęła podczas pobytu z rodzicami w domku letniskowym, a rodzice zostają oskarżeni o morderstwo. Jak nie trudno się domyślić, warszawka pani adwokat decyduje się bronić małżeństwa przed sądem. W tym celu odwiedza Augustów, Sajenek, a nawet areszt w Suwałkach:

,, - (...) Na razie interesuje mnie dokąd jedziemy.
- Tam, gdzie Zygmunt ci poleci.
- A konkretnie?
- Na Podlasie – odparła (...) - Kawałek na wschód od Augustowa.
- To chyba Mazury.
- Formalnie województwo podlaskie (...)’’

Powyższy fragment to tylko jeden z wielu opisujących augustowskie realia. Jednym z nich jest też nazwanie komendy miejskiej małym modernistycznym hotelikiem, co po dłuższym przypatrywaniu się rzeczywiście brzmi sensownie. Do tego, mimo iż mamy styczność z kryminałem, nie zabrakło w nim zabawnych przemyśleń bohaterów, które wyróżniają Remiegiusza Mroza wśród innych pisarzy. 

Jak widać, ,,Zaginięcie’’ to świetny przykład tego, iż nawet na naszych terenach osadzić można pasjonującą historię kryminalną. Skoro szlaki zostały przetarte, może kolejni pisarze zdecydują się umiejscawiać swoje historie na Suwalszczyźnie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

KA-MIX
DrewSot