Wydrukuj tę stronę
niedziela, 08 grudzień 2019 16:35

Blok, którym zawładnęły insekty

Napisane przez ML

Komunalny blok przy ulicy 29 Listopada w Augustowie pozornie nie wyróżnia się niczym od pozostałych, położonych na osiedlu zwanym “Kaczym Dołkiem”.

 

Pozornie, ponieważ jego mieszkańcy żyją pod stałą presją pojawiających się w nocy prusaków i pluskiew. Niewidzialny wróg sterroryzował już do tego stopnia część mieszkań, że lokatorzy zmuszeni są zasypiać przy włączonym świetle trzymając na podorędziu osobistą broń, czyli aerozole ze środkiem owadobójczym.

Odwiedziliśmy lokatorów w ich mieszkaniach, są czyste, wysprzątane i zadbane. “Wiem, że dzielnica nie cieszy się dobrą sławą – mówi nam jeden z rozmówców – ale to się zmienia. W bloku mieszkają pracujący rodzice z małymi dziećmi i osoby starsze, często samotne. Tak zwanej “patologii” jest coraz mniej. Najemca, który sprawiał duże sąsiedzkie kłopoty został eksmitowany. Najbardziej boimy się o dzieci, pluskwy mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia – proszę zresztą zobaczyć, jak wyglądają ślady po ukąszeniach.

Rozmawiamy też ze starszą, bardzo schorowaną panią. Tak, gryzą – potwierdza - byłam u lekarza, dostałam zastrzyki i zalecenie: przy pani stanie zdrowia bezwględnie pozbyć się pluskiew, albo zmienić mieszkanie.

Zgłaszają dramat, czyli administracja wie. Przeprowadzano już dezynsekcje, niestety bez skutku. Jak mówią, trochę z winy samych mieszkańców, ponieważ są to zabiegi kłopotliwe. Trzeba opuścić mieszkanie, potem wszystko prać, a najlepiej jeszcze wymienić meble. Część mieszkańców, która nie zetknęła się z problemem lub najzwyczajniej nie miała dokąd pójść w czasie akcji zwalczania insektów, nie była nią zainteresowna. Ale, jak słyszymy, insekty pojawią się wszędzie, to kwestia czasu.

Administratorem budynku jest augustowski Kodrem. Zapytaliśmy panią prezes Wiolettę Mursztyn, czy zna sprawę. Okazuje się, że tak. Jej zdaniem dołożono wszelkich starań, aby zlikwidować problem, przeprowadzono łącznie cztery trucia, wywieszono instrukcję o sposobie postępowania. W jej opinii tylko pełna współpraca i stosowanie się do zaleceń może przynieść pożądany skutek.

Impas trwa. Z jednej strony rodziny, które zrobiły wszystko zgodnie z zaleceniami, a koszmar nie zniknął. Z drugiej administracja, która ponosi koszty nie uzyskując pożądanego efektu.