• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 23 kwiecień 2015 15:43

O bezpieczną drogę

Napisała

Część Augustowa zwana dzielnicą Ślepsk jest połączona z centrum miasta jedynie ulicą Rajgrodzką. Pozbawiony chodników odcinek drogi, na której panuje dość duży ruch, zwłaszcza ciężarowy (m.in. z uwagi na to, że stanowi dojazd do stoczni jachtowych), sprawia, że poruszanie się wzdłuż niego pieszo lub rowerem staje się może nie tyle niemożliwe, co niebezpieczne.

Mieszkańcy dzielnicy zwrócili się więc z zapytaniem do władz miasta, czy jest możliwa realizacja tam ścieżki pieszo-rowerowej bądź pieszej, zwłaszcza że tego typu rozwiązanie zawarte jest w planie zagospodarowania przestrzennego.

– W 2011 roku do poprzednich władz składaliśmy pismo o rozpoczęcie choćby w jakikolwiek sposób realizacji ciągu pieszo-rowerowego lub pieszego, czegokolwiek, co pozwoliłoby nam tam na bezpieczne poruszanie się. Dostaliśmy odpowiedź, że do końca 2014 roku nie ma o czym rozmawiać – poinformowali na posiedzeniu komisji rozwoju, dodając, że była do niego dołączona lista z ponad 300 podpisami zarówno mieszkańców dzielnicy, jak i ludzi, którzy tam pracują, opowiadających się za budową ścieżki. – Nasze pytanie brzmi: jaką my mamy szansę na to, że powstanie tam chociażby chodnik?

A o ten aż się prosi, bo osiedle wciąż się rozrasta, przybywa rodzin i dzieci, a wyjść na ulicę z wózkiem, choćby na spacer do miasta, jest strach. I choć droga została poszerzona, zdaniem mieszkańców nie wpłynęło to w żaden sposób na bezpieczeństwo. – Tam się po prostu zrobiła szersza jezdnia, wygodniejsza do wyprzedzania – stwierdzili. – Nie żądamy czterometrowej czy dwumetrowej ścieżki, wystarczy pół metra, żeby można było się tam bezpiecznie poruszać.

Czy uda się to urzeczywistnić? Szansa jest, bo w budżecie miasta na ten rok uwzględniony jest punkt dotyczący opracowania sieci ścieżek rowerowych w Augustowie – W obrębie miasta mamy ok. 16,2 km ścieżek rowerowych. Winniśmy zrobić koncepcję powiązania istniejących, z tymi, które są budowane, i tymi, które chcemy budować. Na jej podstawie wybieramy te będące priorytetami dla mieszkańców i turystów i wykonujemy dokumentację projektową, która już nam w pełni uszczegółowi m.in. określone rozwiązania i koszty – wyjaśniał założenia planu kierownik wydziału gospodarki. Pozostaje tylko pytanie, czy ciąg komunikacyjny wzdłuż ulicy Rajgrodzkiej znajdzie się wśród priorytetów.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot