• 1
  • 2
poniedziałek, 20 lipiec 2015 12:53

Odrodzić harcerstwo

Napisał

Było od zawsze, jak mówią niektórzy. W ostatnich latach nieco straciło na popularności, lecz czy przestało być potrzebne? O harcerzach i próbach zachowania wieloletniej tradycji na terenach Augustowa i okolic rozmawiamy z komendantem Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Augustowie, Patrykiem Palczewskim.

Czy można mówić o zainteresowaniu harcerstwem w Augustowie?

Jest bardzo duże. Problem polega bardziej na braku wykwalifikowanej kadry instruktorskiej i osób dysponujących odpowiednią ilością czasu. Ja, poza pełnieniem funkcji komendanta hufca, pracuję również zawodowo. Augustów nie jest miastem studenckim, więc ci, którzy już zostali wyszkoleni, po osiągnięciu 18 roku życia wyjeżdżają poza jego granice i trzeba przygotowywać kolejnych. Dawniej było znacznie więcej osób dorosłych, a funkcje drużynowych pełnili między innymi nauczyciele.

Od czterech lat tak naprawdę odbudowujemy to, co było kiedyś. Kiedy zaczynaliśmy, Hufiec kwalifikował się do zamknięcia, bowiem funkcjonowała jedynie piętnastoosobowa drużyna. Zebraliśmy się w kilka osób i zaczęliśmy od początku.

Jak w tej chwili wygląda struktura harcerstwa?

Główna kwatera mieszcząca się w Warszawie zarządza całym związkiem. Istnieje Chorągiew Białostocka, która, w dużym uproszczeniu, sprawuje pieczę nad Podlaskiem, no i jest Hufiec działający w powiecie. W hufcu działają drużyny.

Ile osób znajduje się na chwilę obecną w Hufcu?

Około 130.

To całkiem sporo. Jakby Pan porównał dzisiejsze harcerstwo do tego sprzed lat?

Stuletnia tradycja związku wychowującego młodzież pozostała. Jest na pewno trudniej. Istnieje duża konkurencja i mnóstwo stowarzyszeń. Chociaż, jak obserwuję, wiele z nich ma wiele wspólnego z harcerstwem. Moim zdaniem to na tyle fajna przygoda, że w przypadku większej kadry powstałoby coś z prawdziwego zdarzenia.

Przez wiele lat funkcjonowała baza w Suchej Rzeczce.

Istnieje nadal. Jednak od czasu, kiedy kilkanaście lat temu spłonęła tam kuchnia, baza bardzo podupadła. Teraz próbujemy ją reaktywować. Ale to jest tak jak z przedsiębiorstwem – kiedy funkcjonuje, łatwiej jest je rozwinąć, niż w przypadku, gdy trzeba wszystko reaktywować od zera. W tym roku planujemy już pewne inwestycje. Mam również kilka pomysłów związanych z powrotem do tradycji obozów, takich przynajmniej 4-5 dniowych dla osób nie zrzeszonych w duchu harcerskim. Niech spróbują.

Jeśli wejdziemy na stronę Hufca, daje się zauważyć, że coś się dzieje, choć mało o tym słychać. Wyjazd do Sonieczkowa, do Gdańska. Jak to wygląda w praktyce?

Było trochę wyjazdów. Do tych, które na stałe wpisały się w nasz rok harcerski, należy rajd Stokrotka polegający na przechodzeniu określonej trasy w zależności od wieku i możliwości fizycznych – 25, 100 i 150 km. Jeśli uda nam się go rozwinąć, mam nadzieję, że wrócimy do tras rowerowych i kajakowych, tak jak to było kiedyś. Na rozpoczęcie roku harcerskiego we wrześniu również odbywa się rajd w okolicach Augustowa. Ostatnio w Gdańsku miało miejsce szkolenie dla funkcyjnych. Z nimi byliśmy też w Wilnie. Drużyny wyjeżdżają samodzielnie na krótsze biwaki.

No właśnie, podczas przeprowadzania jednej z sond, po maturach, od kilku osób usłyszeliśmy, że wakacje zamierzają spędzić w harcerskim klimacie.

Jako Hufiec nie organizujemy jeszcze większych obozów. Zazwyczaj odbywa się to w drużynach. Całodzienne spotkania typu wycieczka rowerowa, wędrówka, ognisko albo wyjazdy na 2-3 dni. Dlatego nie traktowałbym też harcerstwa jako instytucji. To raczej grupy przyjaciół, którzy przychodzą, żeby poprzebywać ze sobą.

Jeśli ktoś zechce dołączyć do harcerstwa, czego tam się nauczy?

Myślę, że na pewno samodzielności, twardości, umiejętności wyznaczania sobie celów i ich realizacji. Każdy może rozwijać własne hobby i zainteresowania. Mnie harcerstwo nauczyło ambitnego patrzenia na własne plany, konsekwencji, systematyczności i uporu. Z tego wiele rzeczy wynikło.

Pozostaje jeszcze wymiar patriotyczny.

Jak najbardziej. Staramy się uczestniczyć we wszelkich uroczystościach patriotycznych. W programie pracy drużyn jest też wiele elementów związanych z wychowaniem patriotycznym.

Dziękujemy za rozmowę.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.