• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 10 sierpień 2015 17:05

Kanał niezbyt Bystry

Napisał

Od jakiegoś czasu docierają do nas głosy czytelników zaniepokojonych stanem Kanału Bystrego. Choć zaopatrzono go w nowoczesne bulwary, on sam prezentuje się znacznie gorzej. Niski stan wody oraz gęste wodorosty utrudniają swobodne pływanie. Jak poinformowano nas w RZGW, wszystko wskazuje na to, że tak już pozostanie.

– Kanał Bystry nie jest drogą śródlądową – usłyszeliśmy od Krzysztofa Czarneckiego, kierownika Nadzoru Wodnego w Augustowie, w odpowiedzi na pytanie o brak interwencji w powyższej sprawie. – Służy raczej jako punkt upuszczania wody z górnego stanowiska do jeziora Sajno, by regulować jego poziom, a ten, jak wynika z ostatnich danych, nie zmienił stanu naturalnego. Niewielka głębokość kanału nie jest niczym nowym, podobnie jak zarastające dno wodorosty. Zdaniem naszego rozmówcy sytuacja dotyczy wielu podobnych obiektów na terenie kraju. Wszystkiemu winna specyficzna zima i duże nasłonecznienie w obecnym okresie. Roślinność rozwija się sama, a ewentualny projekt oczyszczenia obiektu, który nie spełnia nawet funkcji trasy żeglugowej, oznaczałby ogromne nakłady finansowe. – Być może kiedyś będzie pogłębiany, bo takie plany istnieją – zaznaczył Czarnecki. Jednakże nie w najbliższym czasie.

Pewne zatem pozostanie to, że właściciele przymocowanych do nabrzeży łódek z pokonywaniem wodnej trasy będą musieli radzić sobie sami. I jedynie turyści przechadzający się bulwarami nad kanałem mogą mieć pewien problem ze zrozumieniem jego nazwy.

Więcej w tej kategorii: « Augustowskie posesje Stopem na Kazbek »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot