• 1
  • 2
wtorek, 01 wrzesień 2015 12:16

Potrzebny próg zwalniający?

Napisała

Na ręce przewodniczącego rady powiatu wpłynęła petycja od mieszkańców ulicy Nadrzecznej w Augustowie, którzy z uwagi na nagminne przekraczanie prędkości przez kierowców na tym odcinku drogi wnoszą o zamontowanie progów zwalniających. Powiatowy Zarząd Dróg ma sprawdzić, czy wprowadzenie tego typu rozwiązania jest rzeczywiście konieczne.

Mieszkańcy motywują swą prośbę tym, iż mimo znaków ograniczenia prędkości nie wszyscy użytkownicy drogi, zwłaszcza motocykliści, pamiętają o przepisowej jeździe, co niejednokrotnie prowadzi do niebezpiecznych sytuacji i stwarza zagrożenie.

Jak wyjaśnił starosta zapytany o możliwość zastosowania na Nadrzecznej wskazanej w petycji metody uspokojenia ruchu, progi zwalniające są montowane tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. – Gdzie my ją rozeznajemy, gdzie proszą mieszkańcy i gdzie można podnieść bezpieczeństwo nie ingerując w przebieg ruchu – zaznaczył. Poinformował przy tym, że w ostatnich dniach taki próg zwalniający zainstalowano przed szkołą nr 2 z uwagi na bezpieczeństwo dzieci. – Ulica Nadrzeczna nie ma obiektów użyteczności publicznej, nie ma przedszkola, nie ma żłobka, nie ma szkoły. Jest rzeczywiście kręta. Zostały ustawione znaki ograniczające prędkość i kierowcy powinni je respektować – dodał.

Pewne środki mające na celu zwiększenie tam bezpieczeństwa zostały już poczynione: pojawiło się m.in. nowe przejście dla pieszych i lustro na skrzyżowaniu z Kwaśną. To, czy zasadne jest, by doszedł kolejny w postaci progu zwalniającego, zostanie poddane dokładnej ocenie.

Gruby Benek